Služba Windows Azure byla uvedena do provozu již někdy před třemi lety. Její původní verze (nyní nazývaná Azure Cloud Services) nabízela provoz vaší aplikace na dedikovaných virtuálních počítačích. Stačilo aplikaci zabalit do definovaného balíčku a konfiguračního souboru, uploadovat prostřednictvím portálu anebo nástrojů, a pak už jste se nemuseli o nic starat. Výhodou byla prakticky neomezená škálovatelnost takto vytvořené aplikace prostřednictvím navyšování počtu virtuálních počítačů. Tento model má ale i svoje stinné stránky – provoz na dedikovaném počítači je pro některé menší nebo méně důležité aplikace neúnosně nákladný. A proto v červnu 2012 přišly…
... Azure Web Sites. Pomocí této technologie můžete v libovolné serverovně na světě rozjet svou webovou aplikaci, přičemž měsíční cena za provozování začíná na nule.
Azure Web Sites jsou v podstatě masivně hostovaným Internet Information Serverem (IIS), na kterém můžete provozovat svou aplikaci. V tuto chvíli jsou podporovány aplikace napsané s použitím ASP.NET, PHP nebo Node.js – ty běží v cloudu bez problémů. Zjednodušeně se dá říct, že jakákoliv webová aplikace, která využívá výše uvedené frameworky, k jejíž instalaci stačí prosté kopírování adresáře webové aplikace a která si vystačí s během pod běžným (nikoliv administrátorským) účtem, bude běžet v prostředí Azure Web Sites. Jako databázi může využívat SQL Azure nebo MySQL provozovanou třetí stranou, ovšem použití databáze je s výjimkou velmi malé MySQL databáze zpoplatněno.
Azure Web Sites jsou vhodné pro provoz a drobnou úpravu často používaných webových řešení, jako jsou Drupal, Word Press, Joomla apod. Tato řešení jsou již připravena a stačí si při vytváření webové aplikace vybrat příslušnou aplikaci z galerie hotových webů. K jejich úpravě je možné použít např. WebMatrix od Microsoftu anebo jakýkoli jiný nástroj, včetně jednoduchého textového editoru.
Azure Web Sites se ovšem dají samozřejmě použít též na provoz vašich vlastních aplikací postavených na zelené louce – potom při vytváření nového webu zadáte možnost prázdného webu a nasadíte do něj své řešení. Zde je ideální použít Visual Studio 2012 nebo Visual Studio 2010 Service Pack 1, k nimž přiinstalujete poslední verzi tzv. Azure Tools for Visual Studio. Pak získáte možnost nasadit aplikace z Visual Studia do cloudu „na jedno kliknutí myší“.
Když už jsme se dotkli nasazení aplikace, je určitě třeba uvést, že v případě Azure Web Sites lze nasazení změn v aplikaci provést různými způsoby, které respektují různou kulturu vývoje, různé používané nástroje i technologie. U nástrojů Microsoftu (Visual Studio, Web Matrix) se nativně používá protokol WebDeploy. Pro ostatní nástroje a platformy je možné použít FTP anebo nakonfigurovat Azure Web Sites jako další Git repository a používat tento verzovací nástroj, a to buď ze své vlastní instalace anebo přes služby GitHub anebo Codeplex.
Nejzajímavější možností je ovšem využití Azure Web Sites v kombinaci se službou Team Foundation Service (viz http://tfs.visualstudio.com/), která je do pěti uživatelů zdarma a nabízí hostovaný Team Foundation Server – správu zdrojových kódů, evidenci požadavků, chyb, úkolů, projektové řízení, automatizovaný build a řadu dalších funkcí. V malém týmu je tak možné webový projekt verzovat pomocí Team Foundation Serveru s tím, že uložené změny se pomocí automatického buildu nasazují do Azure Web Sites – během 1–2 minut tak dojde ke kontrole uloženého kódu pomocí kompilace, spuštění případných unit testů a v případě kladného výsledku i nasazení změn na web.
Pokud vás výše uvedené možnosti zaujaly, je velmi snadné si celou funkci vyzkoušet. Nejjednodušší je založit si bezplatný 90denní účet na adrese http://www.windowsazure.com/en-us/pricing/free-trial/, budete potřebovat svoji bankovní kartu jako autentizační prostředek, ale ani během 90 dnů, ani později vám nebude nic účtováno, pokud o to vysloveně nepožádáte. Podrobný popis k vyzkoušení pak naleznete na http://www.windowsazure.com/en-us/develop/net/tutorials/get-started/.
Každého bude samozřejmě zajímat, kolik provoz takového Azure Web Site stojí. Podrobnější informace na toto téma najdete na http://www.windowsazure.com/en-us/pricing/details/, zde uvedeme pouze základní informace. Existují celkem 3 režimy běhu webů:
bezplatný (free) – v tomto režimu máte přidělenou denní kvótu prostředků (čas CPU, přenesené MB apod.). Pokud dojde k vyčerpání limitu, je během daného dne aplikace nedostupná až do dalšího období, kdy jsou limity obnoveny. Je možné vytvořit až 10 webů v každém datovém centru. Zdarma je jedna 20 MB databáze MySQL, při použití SQL Azure nebo větší MySQL databáze se za ni platí.
sdílený (shared) – v tomto režimu platíte cca 14 dolarů za každý web site a měsíc, weby neběží na dedikovaném virtuálním počítači, ale na sdílené infrastruktuře. Oproti bezplatné variantě je též možné používat vlastní doménová jména a v budoucnu též vlastní SSL certifikáty.
dedikovaný (reserved) – v tomto režimu neplatíte za každý web, ale místo toho si pronajímáte vlastní virtuální počítač anebo jejich farmu (např. počítač velikosti Small stojí cca 80 dolarů měsíčně). Na svém virtuálním počítači si pak můžete spustit až 100 vlastních webů, které již samy o sobě nejsou zpoplatněny.
Je tedy jednom na vás, jaké jsou vaše nároky a možnosti – optimální variantu si jistě vyberete.
Takže žádný strach a vzhůru do cloudu!
Michael Juřek | Microsoft ČR