Společnost Microsoft má v softwarovém světě významné specifikum. Málokterý výrobce totiž dokáže svými produkty pokrýt tak široké spektrum potřeb ze sféry IT. Statistika ukazuje, že pokud by technologicky náročnější společnost chtěla úplně vypustit Microsoft ze seznamu dodavatelů, musela by IT řešení základních potřeb pořídit nejméně od šesti až osmi různých dodavatelů. Vedle toho se jí ale nabízí komplexní řešení postavené na technologiích Microsoft.
Společnost Microsoft myšlenku úplného koncepčního řešení podporuje také tím, že nabízí mnoho licenčních balíčků, jež jsou cenově výhodnější než pořízení samostatných licencí k jednotlivým technologiím. Nalezneme mezi nimi sady onsite technologií, online služeb, ale také hybridní balíčky, které umožňují použití technologie onsite nebo online dle přání zákazníka. Ve velkých smlouvách, které podporují vysokou flexibilitu a možnosti hybridního licenčního řešení, je pak komplikované se v nabídce licencí vyznat. Přinášíme proto přehlednou tabulku, v níž najdete vyznačené obsahy jednotlivých licenčních sad. Ukáže vám, co vše je potřeba seskládat, abyste získali požadované možnosti, práva a produkty.
První dva sloupce ukazují, jaké licence jsou obsaženy v klasických desktopových platformách. Třetí sloupec je skladební licence Enterprise Cloud Suite (ECS), která představuje nejúplnější řešení pro hybridní infrastruktury s dostupností technologií onsite i online. O ECS jsme již hodně psali v předchozích číslech časopisu, takže určitě neváhejte zalistovat a připomenout si.
Ve sloupečku Software najdete klasické licence bez práva užití online služeb. Ty jsou dostupné i ve smlouvách pro malé společnosti. V sadě Core CAL a Enterprise CAL Suite (ECAL) můžete očekávat více než 30% úsporu v nákladech na licence. Vedlejší sloupeček ukazuje jednotlivá licenční řešení pro hybridní infrastruktury. Tady najdete obraz balíčku Enterprise Mobility Suite a také služeb Office 365 z rodiny Enterprise (E1, E3 a E4).
Předposlední sloupeček ukazuje obsah licencí zvaných Bridge. Ty se používají také pro licenční řešení hybridních infrastruktur se současným využitím zdrojů onsite a online a vždy jsou doplňkovými licencemi ke zvolené službě online.
V posledním sloupečku jsou zmíněny ještě Add-On licence, které rozšiřují spektrum služeb. Kupříkladu, pokud nyní máte pouze Exchange Online, pak je možné prostřednictvím Add-On licence přejít na plán E1 nebo plán E3. Add-On licence se vyznačují zvýhodněnou cenou, která zohledňuje fakt, že některou část dokupovaného balíku už zákazník platí.
Shrnuto a podtrženo – licenční řešení je jako komplikovaná skládanka s různě velikými a různě do sebe zapadajícími dílky. Téměř nikdy nemá jenom jedno řešení, ale naším cílem je najít to optimální, jež přinese vše potřebné s minimálními náklady. Pokud byste se kupříkladu rozhodli používat technologie Exchange, SharePoint, Office a Windows Server, pak je můžete pořídit každou separátně, nebo, jak je vidět z tabulky, je lze řešit prostřednictvím licence Core CAL (kde budete mít navíc ještě Skype for Business a dvě řešení z rodiny System Center), nebo kombinací EMS a E1 (což vás obohatí o Intune, některé služby Azure, System Center a možnost používat aplikační servery online), případně také prostřednictvím Core CAL Bridge for Office 365 a E1, či naopak Core CAL Bridge for EMS a EMS. Finální volba pak bude záležet na tom, co už máte, co chcete, jaká skladba technologií vám bude nejlépe vyhovovat, no a samozřejmě také na matematice :-).
Jak je vidět, možností je opravdu spousta a opravdu stojí za to je při výběru řešení neopomenout. A pokud se v tom moři dílků licenčního puzzle budete i nadále ztrácet, se složením vám rádi kdykoliv pomohou naši konzultanti tak, aby ten výsledný obrázek co nejlépe lahodil vašemu oku.