Tytam jsou doby, kdy nejdražší laptopy a výpočetní stanice pořizovaly vybraným zaměstnancům výhradně podniky a doma měli uživatelé opečovávaný, ale řádně zastaralý poklad v podobě před lety pořízeného Pentia. Společně s tím, jak v čase razantně klesaly ceny chytrých telefonů, tabletů, laptopů, ale i počítačových komponent, byl trh těmito zařízeními postupně zaplavován, a najednou se uživatelé po večerech v hospodách u dobrého moku a partičky mariáše nechlubili tím senzačním chytrým telefonem, který nafasovali ve firmě, ale svým vlastním, nejnovějším tabletem, který našli o Vánocích pod stromečkem.
Tam, kde dochází k poměrně časté migraci virtuálních strojů mezi jednotlivými nody, vyvstává nutně otázka, jak takovou infrastrukturu řádně pokrýt licencemi a také jak tyto licenční scénáře udržet pod kontrolou bez vysokých nároků na lidské zdroje. Ano, čím více se šetří na licencích, tím obtížnější a dražší pak bývá jejich správa, tím vyšší riziko nedodržení licenčních podmínek. Ve virtualizovaných prostředích to platí dvojnásob. Proč? Pojďme se na to společně podívat.
Na začátku si připomeneme známá pravidla: Každý uživatel nebo zařízení, které přímo vkládá, získává nebo prohlíží data z databáze SQL Serveru, musí mít přidělenou přístupovou licenci. Existují dva licenční modely: Server/CAL a Per Core. Ten první se využívá, známe-li přesný počet přistupujících uživatelů (zařízení). Ten druhý, Per Core, pokud se jedná o přístup velkého počtu uživatelů (zařízení) nebo o anonymní přístup, kdy nejsme schopni přistupující uživatele (zařízení) spočítat, identifikovat.
Již od loňského jara je v rámci cloudové služby Windows Azure plně produkčně poskytována i infrastruktura jako služba (IaaS), a to pod příhodným názvem Virtual Machines. Protože se jedná o skutečně plnohodnotné virtuální servery, získá uživatel po vytvoření nad takovým serverem úplnou kontrolu a může si v něm konfigurovat jakékoli služby, a také instalovat libovolný software. Tím samozřejmě vyvstává otázka, jak takové instalace správně vyřešit licenčně.
Jedním z dražších produktů společnosti Microsoft, s nímž se setkáváme téměř u každého zákazníka, je SQL Server. Nabízí se v několika edicích a ve třech rozdílných licenčních režimech: Server a CAL, Per Core a jako služba SQL Azure. Ačkoli jsou licenční podmínky už po mnoho let v základních principech stejné, mnoho uživatelů i dodavatelů IT jim nevěnuje dostatečnou pozornost, a tak si koledují o značné problémy a postihy v případě auditů a kontrol. Těm, kteří chtějí mít software legálně, odpovídáme často na stále stejné dotazy, proto jsme se rozhodli vytvořit seriál, který bude vysvětlovat opakující se scénáře nasazení a jejich korektní licenční řešení.
Jedním z dražších produktů společnosti Microsoft, s nímž se setkáváme téměř u každého zákazníka, je SQL Server. Nabízí se v několika edicích a ve třech rozdílných licenčních režimech: Server a CAL, Per Core a jako služba SQL Azure. Ačkoli jsou licenční podmínky už po mnoho let v základních principech stejné, mnoho uživatelů i dodavatelů IT jim nevěnuje dostatečnou pozornost, a tak si koledují o značné problémy a postihy v případě auditů a kontrol. Těm, kteří chtějí mít software legálně, odpovídáme často na stále stejné dotazy, proto jsme se rozhodli vytvořit seriál, který bude vysvětlovat opakující se scénáře nasazení a jejich korektní licenční řešení. Stěžejním tématem prvního dílu byl Hyper-V Failover cluster, tentokrát se zaměříme na SQL Server Runtime integrovaný společně s dalšími řešeními.
K 31. srpnu 2013 se společnost Microsoft rozhodla ukončit prodej předplatného TechNet Subscriptions. Po patnácti letech tak končí služba, která umožňovala uživatelům a IT profesionálům nasazovat libovolné produkty společnosti Microsoft ke zkušebním a testovacím účelům za velmi výhodnou cenu. Současní předplatitelé budou moci službu využívat až do konce svého předplatného. Obnovit nebo nově pořídit se však už nedá.
Jedním z nejdražších produktů společnosti Microsoft, s nímž se v nějaké podobě setkáváme téměř u každého zákazníka, je SQL Server. Nabízí se v několika edicích a ve třech rozdílných licenčních režimech: Server a CAL, Per Core a jako služba SQL Azure. Ačkoli jsou licenční podmínky už po mnoho let v základních principech stále stejné, mnoho uživatelů i dodavatelů IT jim stále nevěnuje dostatečnou pozornost, a tak si koledují o značné problémy a postihy v případě auditů a kontrol. Jelikož těm, kteří chtějí mít software legálně, odpovídáme často na stále stejné dotazy, rozhodli jsme se vytvořit seriál, který bude vysvětlovat opakující se scénáře nasazení a jejich korektní licenční řešení. Začneme modelem, který využívá populární cestu k pořízení SQL Serveru spolu s aplikací třetí strany, jež do něj ukládá data – tzv. SQL Runtime.
Chystáte se pronajmout virtuální dedikovaný server? Dobrý nápad! Na co kupovat železo? Ale měli byste vědět, že si máte dávat pozor, abyste ani s moderní cloudovou technologií nezapomínali na dodržování pravidel. Neznalost neomlouvá a chudí duchem v tomto případě nebývají blahoslaveni, ale potrestáni.
Nový Office dostal do vínku přepracovaný a jednotný vzhled. Na první pohled působí uhlazenějším a modernějším dojmem, který je koncipován tak, aby uživatel mohl používat stejný vzhled klientských aplikací všude, kde jen k aplikacím Office přistoupí.