Jan Horný

technický a licenční specialista ALSO Czech Republic s.r.o.
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Jan Horný

Forefront Endpoint Protection 2010 - cesta k optimalizaci provozu desktopů

Forefront Endpoint Protection 2010 - cesta k optimalizaci provozu desktopů

Microsoft rozhodně není firma, která by byla vnímána jako významný hráč na poli bezpečnostních či antivirových řešení na stanicích. Začalo to akvizicemi relativně neznámých firem již před několika lety, nevypadalo to na velký úspěch, ale nebyl by to asi Microsoft, kdyby se mu to nakonec po nějakém tom tápání a ne úplně přímočarých cestách nepodařilo. Forefront Endpoint Protection 2010 je toho důkazem.


Visual Studio Test Professional 2010

V článku Visual Studio Team Foundation Server 2010 jsem vám představoval Team Foundation Server v aktuální verzi 2010 a jeho báječné využití mini týmy i samostatnými vývojáři. V tomto článku představíme zajímavý přírůstek ve skupině vývojářských nástrojů Visual Studio 2010, a to edici Visual Studio Test Professional 2010. Tato edice totiž může oslovit i zmiňované mini týmy, ba dokonce i vývojáře „solitéry“, má velmi přijatelnou cenu a nabízí funkcionalitu, kterou jinak najdete jen v nejvyšší edici Ultimate. Pojďme si tedy něco říci o testování aplikací a v závěru si ukážeme, co nám z tohoto pohledu edice nového studia přinášejí.


Licence pro desktopy v datacentrech: VDA, VDI, VECD

Náklady na vlastnictví (TCO) desktopů jsou pro mnoho firem velmi zajímavé téma. Jako jedna ze správných cest se do popředí dostávají virtualizační technologie. S nimi ovšem vyvstává otázka, jak toto řešení správně pokrýt licencemi. Pravdou je, že Microsoft se dlouho myšlence VDI (Virtual Desktop Infrastructure) bránil a licenční politika související s virtualizací desktopových operačních systémů na serverech byla taková… jemně řečeno nejasná. Úplně nejpřesněji se dá říct, že do příchodu Windows Vista vlastně nebyla žádná. Pak přišla celá řada nejasností a proměn a VECD (Vista Enterprise Centralized Desktop, posléze přejmenován na Virtual Enterprise Centralized Desktop). VECD však je od letošního léta definitivně nahrazen Windows VDA (Windows Virtual Desktop Access), a v licencích virtuálních desktopů na serverech konečně zavládne pořádek.


Visual Studio Team Foundation Server 2010

Visual Studio Team Foundation Server 2010 (TFS) je již třetí verzí softwaru pro týmovou spolupráci při vývoji aplikací a řízení jejich životního cyklu – ALM (Application Lifecycle Management). V aktuální verzi doznal mnoha významných změn. Učinily z něj nástroj, který uspokojí jak velké týmy vývojářů rozmístěných po mnoha koutech světa, tak i jednotlivce pracující na projektech samostatně nebo v opravdu malinkých týmech o dvou, třech spolupracovnících.


Expression Studio 4 Web Professional skoro zadarmo?

V našem časopise jsme již psali o produktech, které jsou pro Microsoft možná poněkud netypické, ale on si s nimi už pomalu vydobyl docela zajímavou pozici. Jsou to nástroje pro webové designéry a vývojáře, kteří nejen připravují webové stránky, ale třeba navrhují uživatelské rozhraní jak webových aplikací, tak i „tlustých“ aplikací napsaných zejména pro WPF a Silverlight. Jistě jste poznali produkty ze skupiny Expression. O prázdninách přijde již jejich čtvrtá verze a přinese celou řadu zajímavostí.


Centrální správa řešení ESET po čtvrté

Možná si někteří pamatujete můj článek z konce roku 2008 s daleko povedenějším názvem: „ERA 3.0 evoluce nebo revoluce?“. Nejraději bych si opět pohrál s výstižnějším titulkem, ale pravdou je, že třetí verze ERA přinesla řadu převratných novinek a verze čtvrtá je velmi správným směrem rozvíjí a doplňuje. Tedy pokračuje v nastoupeném evolučním vývoji a ctí jeden z nejdůležitějších přínosů centrální správy společnosti ESET: je skutečně dělaná pro správce. Je to služba nenáročná, činí poměrně přesně a dobře to, co slibuje, nabízí díky konzoli přehledné a snadno zvládnutelné rozhraní, v němž se produkty ESET výborně spravují.


Visual Studio 2010 a licence

DAQUAS slouží už dobrých 13 let českým a moravským vývojářům jako Informační centrum pro MSDN. Tak jsem se s firmou potkal i já a teď už tu skoro pět roků řeším produkty Microsoft nejen po stránce praktického použití, ale i z licenčního hlediska. Z dotazů, které se mi dostávají do ruky přes adresu msdn@daquas.cz či na školeních pro partnery a zaměstnance Microsoftu, kde přednášíme licenční politiku, je patrné, že pravidla pro vývojářské nástroje nejsou mnohým z těch, jichž se bytostně týkají, zdaleka jasná. Proto bude dobré si je teď probrat rovnou v souvislosti s „rodinou“ Visual Studio 2010, jejíž oficiální vstup na trh je 12. dubna.


ESET Mail Security 4 for Microsoft Exchange Server

Sice po poněkud dlouhé době, ale přesto společnost ESET ukázala, že není jen lídrem v bezpečnostních produktech na desktopech, ale že míří i na ochranu velkých e-mailových řešení, jakým Microsoft Exchange bezesporu je. Dodejme, že skok z verze 2.7 na 4 není velký jen číslem, ale že původní antivir významně povyrostl v komplexní produkt ochrany poštovní komunikace a že snese srovnání i s prodávanými řešeními takových firem, jako je Symantec či Microsoft. ESET Mail Security 4 for Microsoft Exchange Server je integrované řešení pro ochranu poštovní komunikace a mailboxů uživatelů před nejrůznějšími druhy malwaru (červi, viry, trojští koně, dokumenty obsahující škodlivý kód – skripty, phishing a v neposlední řadě i spam). V nové verzi, jejíž finální podoba byla uvedena 11. března 2010, obsahuje tři typy ochrany: antivirus, antispam a uživatelsky definovaná pravidla.


Group Policy Preferences: báječný doplněk vašich politik!

Často se mluví o velkém pomocníkovi administrátorů prostředí Windows – Group Policy (zásady skupin). Na toto téma existuje řada výtečných knížek i zdrojů na Internetu. I analytici, kteří využívají hodnotící metodiku podle Gartnera, považují míru využití Group Policy (GP) za jeden z důležitých ukazatelů optimalizace infrastruktury IT. Přesto se často setkáváme s tím, že je brána tak trochu na hůl. Administrátoři GP znají, nicméně používají často jen nepatrnou část z potenciálu, který nabízí. Pokud jste doposud odolávali, třeba vás přesvědčí informace o Group Policy Preferences (GPP), což je další významné rozšíření možností GP. Pojďme se podívat, oč jde!


Windows 7 - další dotek...

Windows 7 se snaží odpovědět na současné i budoucí výzvy z pohledu správy, bezpečnosti, stability. Pokud bych měl rychle shrnout, co je nového, nebo jakým směrem se změny ubírají, tak lze jednoznačně říct: lepší kontrola nad desktopem (a to i mimo síť), větší bezpečnost a integrace funkcí, které bylo dříve třeba dohánět nástroji třetích stran. Windows 7 také umožňují efektivněji využít nový hardware a dobře reagují na aktuální potřeby firem, jako jsou lepší spolupráce a správa dislokovaných poboček, snížení nákladů, vyšší efektivita. Pojďme se na některé z nových vlastností podívat.