SQL Server je jedním z nejnákladnějších produktů společnosti Microsoft. Nejčastěji se o něm hovoří i v souvislosti s dalšími produkty, protože Microsoft – vcelku logicky a konzistentně – vede své softwarové nástroje k tomu, aby data potřebná pro své fungování ukládaly právě do SQL Serveru. Má nejpestřejší licenční pravidla a nejvíce různých edic. Chyby ve výběru skladby a způsobu pořízení licencí mají zde největší dopad. Čtěte mimořádné akční zpravodajství do konce dubna!
SQL Server 2008 R2 (Release 2) ještě více zpestřil již tak dosti barvitou nabídku edic SQL Serveru. K rozverné škále začínající na Compact Edition a SQL Server Express (obojí zadarmo) přibyla na opačném konci také dvojice (pohříchu ovšem velmi dobře zaplacená) – Datacenter Edition a Parallel Data Warehouse.
Uvedení nových edic přináší změny v technických limitech edice SQL Server Enterprise, pro kterou v nové verzi platí následující:
- Maximální paměť RAM o kapacitě 2 TB
- Podpora až osmi procesorů
- Právo na běh až ve čtyř OSE (fyzické/virtuální)
Nová edice SQL Serveru 2008 R2 – Datacenter – pak téměř žádné limity nemá. Poradí si s takovým množstvím paměti, jaké jí poskytne operační systém, zvládne více než 8 fyzických a až 256(!) logických procesorů. SQL Server 2008 R2 Datacenter si také na rozdíl od edice Enterprise nese právo neomezeného počtu instancí ve virtuálních prostředích licencovaného fyzického serveru. Pokud navíc použijete nemnoho procesorů s větším počtem jader (hexacore, quadcore), bude nadále jedním z nejekonomičtějších databázových řešení. Microsoft je totiž prakticky jediný z velkých výrobců databázových prostředků, který si nedá zaplatit požadované počty licencí podle jader, ale pouze podle patic (socketů)...
S příchodem verze R2 dochází nejen ke změnám ve vlastnostech jednotlivých edic, ale také k navýšení jejich cen u procesorových licencí. Konkrétně to bude u SQL Serveru Enterprise o 15 %, u edice Standard pak až o 25 %. Vzhledem k tomu, jaké výkony dnes dokáže poskytnout jeden vícejádrový procesor a kolik zvládne obsloužit uživatelů, není se ani čemu podivovat.
Jak to udělat?
Ještě během března a dubna 2010 můžete pořídit SQL Server včetně Software Assurance. Na jedné straně se tak přidržíte staré ceny, na druhé si ale samozřejmě zajistíte novou verzi. Jestli s takovým povyražením váš letošní rozpočet nepočítal, nebo jste dokonce snad uvažovali jen o holém nákupu bez Software Assurance, je správný čas to napravit. Pohodlně projdete cestou smlouvy Open Value Non-Company wide. V ní si platbu za licenci i roční SA rozložíte pěkně na třikrát, tuto částku budete mít po celé tři roky fixovánu (v EUR) na dnešní výši, a přitom budete mít stále právo na novou verzi (co třeba takový SQL Server 2012...?).
Ani to ještě není všechno! Pokud si teď se Software Assurance pořídíte „za staré peníze“ procesorovou licenci SQL Server Enterprise, po příchodu R2 máte 1:1 dokonce nárok na licence Datacenter Edition. Stejný „upgrade“ si pak dopřejete ještě u dalších dvou příchozích verzí, aniž byste platili více.
Jednoduché shrnutí říká:
- pokud SQL Server, tak jedině se Software Assurance – je to klíčový prostředek pro kritická data
- pokud Software Assurance, tak nejlépe v tříleté smlouvě (platbu si pohodlně rozložíte a zároveň fixujete cenu na tři roky)
- pokud potřebujte neomezenou virtualizaci a jiné vlastnosti, které se objevují až v edici Enterprise či Datacenter, pořiďte licence Enterprise ještě před příchodem R2 na trh (tedy cca do konce dubna) – vyděláte na tom mnohonásobně
- pokud plánujete nebo předpokládáte změnu edice svých procesorových licencí SQL např. z důvodů již nedostačujícího výkonu (přechod z Workgroup CPU na Standard CPU, ze Standard CPU na Enterprise CPU), pořiďte si vyšší edice SQL ještě před příchodem R2 – ušetříte na tom
- pokud potřebujete spolehlivou pomoc při pořizování správných licencí, obraťte se na DAQUAS