Microsoft vydá v první polovině roku 2012 další verzi svého databázového stroje. Bude nová verze opravdu stát za to? Najdeme zde dostatek vylepšení, abychom uvažovali o přechodu na novou verzi? Jsou vůbec ještě nějaká vylepšení potřeba?
Nedokáži vám nabídnout nestranný a nezaujatý pohled na věc. Těším se na novou verzi, už jenom pro to, že je nová a všechny neoprýskané, právě vyrobené věci mají své neodolatelné kouzlo a svoji charakteristickou vůni. Microsoft však v novém SQL Serveru mění některá paradigmata, zkusíme se tedy společně zamyslet také nad tím, na co je verze zacílena.
SQL, cloud a já
Samozřejmě vás napadne, stejně jako mě, že míří do oblak. Dokonce nás nepřekvapí, že i na druhý pohled se SQL Server vznáší na huňatém bílém polštáři. Mnozí pokrčí rameny a řeknou: „Nic pro mě.“ Nabízím alternativní pohled na věc. Při ideální oblačnosti systém vyžaduje minimum zásahů ze strany správy, běží bez výpadků, dá se snadno migrovat mezi prostředími, výhodně škálovat a určitě vymyslíte mnoho dalších atributů ideálně funkčního IT ekosystému.
Microsoft musí také svůj mrak nějakým způsobem udržovat v chodu, celkem logicky to bude dělat s pomocí produktů a nástrojů ne příliš vzdálených těm, které prodává i nám. Čili to vypadá, že máme s Microsoftem stejný cíl – stabilní a snadno udržovatelný systém. Přesně okolo těchto atributů se točí většina novinek SQL Serveru 2012.
Cesta do oblak
Pod pseudonymem AlwaysOn třeba nalezneme právě technologie, které slouží k zajištění vysoké dostupnosti s pokud možno co nejmenšími náklady na tvorbu, správu a údržbu. Co si pod tím představit? Relativně snadno můžeme vytvořit kompletní zrcadlo databázového serveru, umístěné v jiné geografické lokaci. Tento záložní server je v plně synchronním stavu se serverem primárním. V případě selhání primárního systému je aplikace automaticky přepojena na systém záložní. Celá tato infrastruktura je pro aplikaci zcela transparentní, tudíž nejsou vyžadovány žádné změny kódu aplikace případně jejího chování. Pro mě osobně se jedná o schopnost, na kterou se těším asi nejvíc. Geografický cluster, prakticky zadarmo.
Kdyby se databázím, nasazeným v tzv. on premise prostředí (tj. u vás v serverovně), začalo stýskat po kamarádech a chtěly by taktéž vzlétnout do oblak, je pro ně nachystán nový způsob autentizace – Contained database, do které se uživatel dokáže přihlásit bez nutnosti mít login na serveru. Databáze je tedy snadněji migrovatelná, zbavuje se totiž velké části závislostí, které ji pojí s konkrétním serverem, a můžeme ji lehce přesouvat mezi jednotlivými prostředími.
Koukej, jak to hezky vypadá a jak se to hýbe
Velká investice byla vložena také do nového nástroje s názvem PowerView. Jedná se o špičku ledovce v moři, která vykukuje nad povrch. Velké ledovce mívají svá jména. I zde nalezneme obrovský kus ledu schovaný pod hladinou. Přezdívá se mu BISM, což pravda není moc sympatické jméno. Ani po rozklíčování akronymu na tom nebudeme o mnoho lépe – Business Intelligence Semantic Model.
Novým názvem se nám Microsoft snaží naznačit, že doba modelování klasických OLAP krychlí vychází z módy a v kolekci haute couture na příští rok nalézáme právě zcela nový způsob vytváření analytických databází. I když on vlastně není až tak nový, jedná se o kompletně inovovaný způsob tvorby vycházející z principů PowerPivotu z verze SQL Serveru 2008 R2. Jestliže minulá verze byla poněkud neohrabaná a scházely jí některé klíčové vlastnosti, zde se nám jich dostává do sytosti. Prakticky se dá říct, že nový způsob tvorby analytických databází umí to, co ten původní, ale může být přitažlivější díky jednoduchosti a snadnosti použití.
Bohužel každá mince má dvě strany, konverze současných modelů je obtížná a mohu-li hodnotit podle nyní dostupné (předběžné) verze SQL Serveru, tak tvůrce hierarchií se sice používá snadno, ale pro větší modely je značně nepraktický. Nezbývá, než se otočit směrem k velkému Billovi, udělat psí oči a zašeptat: „Prosím.“
Kde se nám ztratilo PowerView z úvodu? Inu neztratilo, jen jsme si připravili půdu, abychom je mohli zasadit. PowerView nám sedí pěkně nad výše zmíněnou technologií a je novým způsobem přípravy reportů. Huráá! Microsoft po dlouhých letech – od Office 2003 – vydává nástroj na online reportování. Funguje a vypadá báječně.
I zde je chleba o dvou kůrkách. Aby to opravdu fungovalo, potřebujeme k tomu SharePoint. Navíc potřebujeme mít datovou krychli v novém formátu.
Říkáte si – má to vůbec smysl? Má, velký. Menší řešení se dají snadno, rychleji (tj. levněji) naimplementovat právě pomocí nového přístupu. Libovolné doplňkové řešení ke standardnímu se dá postavit nad novým modelem a všechny výhody jsou zachovány. Co je na tom nejlepší? Celé je to postaveno na nových algoritmech, které pracují s komprimovanými daty přímo v paměti a jsou opravdu pekelně rychlé.
Rychleji, než jsme mysleli
Nejlepší si schovávám nakonec. Co kdybychom technologii zmíněnou v předchozím odstavci použili v klasické relační databázi? Tedy zachováme schopnost komprese dat, rychlou a efektivní práci s pamětí a hlavně, ďábelskou rychlost odezvy na dotazy. Celé to protřepeme a zamícháme a vypadne nám z toho termín Columnar Index, česky pravděpodobně sloupcový index. Podstatu by však spíše vystihl opis: index uložený ve sloupcích.
Pro jednoduchost si můžeme představit, že v databázi jsou uloženy záznamy po řádcích. My je vezmeme, uděláme transpozici (z řádků sloupce a naopak) a tím nám vznikne efektivní struktura pro dotazování.
Samá pozitiva a sociální jistoty
Společně jsme se prokousali několika klíčovými vlastnostmi nového SQL Serveru. Co říci na závěr? Směr je jasný, vzhůru do oblak a každá ze jmenovaných vlastností k tomu nějak přispívá. Ať již se bavíme o technologiích zajišťujících vysokou dostupnost, snadnost migrace databází či ohromující rychlosti při správně postaveném indexu ve sloupcích. Dokonce i ten nový PowerPivot, čili BISM, má sloužit ke snazší tvorbě modelu a jeho nasazení do prostředí mraku. U PowerView, které je celé postavené na webové technologii, se není třeba o souvislostech ani zmiňovat.
Všichni tam jednou musíme, chceme-li však zůstat ještě nějakou dobu nohama pevně na zemi, můžeme vzletné technologie použít ke svému prospěchu. Nová verze SQL Serveru nám jich nabízí až až.
Erik Caha | BI Experts