Důvody, které nás vedou k většímu zamyšlení nad významem organizačních struktur ve společnosti, mohou být různé. Jedním z nich je růst společnosti spojený s nárůstem počtu a interní fluktuací zaměstnanců. S touto situací se v poslední době setkáváme čím dále častěji. Než se vrhneme do dokumentování a zobrazování organizační struktury pomocí prostředků a nástrojů IT, pojďme se nad tímto zadáním trochu lépe zamyslet.
Řada IT týmů překvapivě stále není ochotna investovat čas ani finance do „pořádku“. Tedy v tom smyslu, že vědí, kde přesně jsou všechna zařízení, aplikace a licence. Přitom pořádek má přímý vliv na bezpečnost celého IT. Bez systému se může snadno stát, že IT oddělení ani neví, zda zařízení nalezená v síti jsou schválená, což je v době BYOD stále častější situace. Nepořádek také způsobuje nejasnosti při řešení incidentů a změn jednotlivých prvků sítě. Přitom dnes může IT oddělení jít příkladem ve využívání konceptu IoT (Internet věcí) a mít celou situaci pod kontrolou.
Kupodivu Microsoft ještě nezvládl mnou doporučovanou marketingovou strategii a SQL Server nepřejmenoval na Lucy, místo toho však vyrobil fenomenální produkt s opravdu velkou přidanou hodnotou, a to – světe, div se – i v edici Standard. Otázkou tudíž vůbec není, jestli upgradovat na SQL Server 2016. Od vydání už uběhlo půl roku, takže ta správná otázka spíš zní – Vy ho ještě nemáte? (proneseno s upřímným úžasem ve tváři a povytažením obočí :-) ).
Na konferenci Microsoft Connect! byla oznámena nová řada produktů Microsoft Visual Studio. Již dlouhou dobu není Visual Studio pouze synonymem pro integrované vývojové prostředí pro Windows, ale zasahuje do všech aspektů a koutů tvorby, testování a nasazení softwarových aplikací na různých platformách. Od kodérů v PHP nebo Java na Linuxu, kteří nikdy neviděli OS Windows, přes vývojáře mobilních aplikací pracující na Macu, testery testující UI v cloudu na tisíci reálných zařízení Android až po administrátory nasazující kontejnery Docker… Ti všichni mohou používat některý z nástrojů řady Visual Studio.
Mnozí z vás si ještě ani zkratku ECS nestihli bohužel osvojit a společnost Microsoft již uvádí jejího nástupce v podobě SPE. Jaké technologie v sobě tato nová zkratka skrývá? Proč by vás při obnově licencí vaší společnosti měla zajímat? A proč přibyl další typ licence pro Windows 10? Protože všichni chtějí mít bezpečný a produktivní podnik, no ne?
Kdo se již někdy pokusil nastolit a udržet softwarovou čistotu v organizaci, ví, že jde o nadlidský úkol. Dnes je velmi snadné dostat nové aplikace do počítačů. Uživatelé jsou v tomto směru velmi kreativní. IT tým by potřeboval celou řadu asistentek, které by neustále hlídaly, co se kde nainstalovalo, a zjišťovaly, proč a kdo, a pak urgovaly zaměstnance, aby provedli nápravu. Tuto situaci elegantně řeší nástroj Software Asset Management (SAM) Assistant. Poskytuje virtuální asistentku s umělou inteligencí, která hlídá za vás.
Časopis softwarový QUAS přináší obvykle články (texty), které nesou odpovědi na složité otázky z oblasti ještě snad složitějších licenčních politik producentů softwaru. Pomáhá tak firmám a odpovědným pracovníkům oddělení IT správně (lépe) a efektivněji pořizovat licence (pro ně) potřebného softwaru. Ale co kdybychom si dnes zkusili z podobného soudku zodpovědět pár jednodušších otázek?
Napsat kvalitní mobilní aplikaci jen jednou a spustit ji nativně na různých typech zařízení s mnoha operačními systémy je sen všech vývojářů. Skutečnost je taková, že píšou většinou vše několikrát, hledají kompromisní technické řešení, případně investují nemalé finance do multiplatformních frameworků a přeškolení lidí. To se nyní ale změnilo.
Zkusme se na okamžik vžít do role prodejce elektronických vstupenek, když se blíží premiéra dlouho očekávaného trháku – třeba Star Wars. Kapacita je omezená a fanoušci číhají, až se brány e-shopu otevřou a budou moct získat vzácný lístek na první promítání. Milý prodejce si mne ruce, ale zároveň se modlí, aby letos jeho web nápor návštěvníků vydržel a nespadl v prvních vteřinách po startu prodeje jako loni, když vstoupil do kin třetí díl oblíbené fantasy série. Co může udělat lépe?
Pamatujete si ještě plakáty s plachetnicí, které zvaly „Napněte plachty, vyplouváme!”? Ne? Oznamovaly příchod Windows 95, které ve světě počítačů způsobily nemalou revoluci. Přinesly nabídku Start, celkově změnily koncept práce s počítačem a samotnými Windows. Ale proč o tom píšeme zrovna v článku o Windows 10? Protože Windows 10 přinášejí do světa osobních počítačů rovněž nemalou revoluci a změny. Jsou to takové Windows 95 moderní doby. Však také přinesly (zpět) nabídku Start :-). Ale vážně. Řekněme hned na začátek, že je to verze, která mění koncept práce s Windows, a jsou to nejlepší Windows, které byly, jsou a budou.