Microsoft Desktop Optimization Pack 2015
V září jsme se v Softwarovém QUASu rozepsali o rozličných modelech nákupu licencí, od OEM přes krabice až ke smlouvám pro středně velké společnosti. Dnes se pustíme do těch nad 250 zařízení (nebo uživatelů). Pokud jste ale minulý díl přeskočili, nebo na vás výtisk QUASu nezbyl, přece jen koukněte alespoň na náš web (rubrika Licence), ještě než se pustíte do následujících řádek. Struktura pořizovacích modelů pro velké společnosti totiž do značné míry kopíruje strukturu navrženou pro menší prostředí, takže se na ni budeme odkazovat.
V minulém čísle Softwarového QUASu jsme vám přinesli informace o licenční politice nového operačního systému Windows 10. Dostáváme však od vás spoustu zajímavých doplňujících otázek, a tak jsme se rozhodli předchozí článek doplnit o sbírku odpovědí, které by měly obsáhnout vše, co vás zajímá. Pokud vám některé pojmy na následujících řádcích nebudou zřejmé, jejich objasnění naleznete ve zmíněném článku.
Společnost Microsoft má v softwarovém světě významné specifikum. Málokterý výrobce totiž dokáže svými produkty pokrýt tak široké spektrum potřeb ze sféry IT. Statistika ukazuje, že pokud by technologicky náročnější společnost chtěla úplně vypustit Microsoft ze seznamu dodavatelů, musela by IT řešení základních potřeb pořídit nejméně od šesti až osmi různých dodavatelů. Vedle toho se jí ale nabízí komplexní řešení postavené na technologiích Microsoft.
Před příchodem nové verze desktopového operačního systému společnosti Microsoft dlouhou dobu kolovaly různé zvěsti, mimo jiné také o možných výrazných změnách v licenční politice. Nyní, po uvedení Windows 10 na trh, můžeme konstatovat, že nejvýraznější změnou je přechod na poskytování softwaru v podobě služby. Struktura a znění licenčních podmínek podlehly pouze nepatrným změnám. Přesto si pro jistou licenční politiku tohoto produktu shrneme a řekneme si o novinkách, s nimiž se v ní setkáme.
Rozumné pořizování licencí k softwaru se v zásadě točí kolem dvou otázek: Co pořídit a Jak to pořídit. Obojí je stejně důležité a rozhodně platí, že ani jedno nelze zanedbat. O tom, co pořídit, píšeme v Softwarovém QUASu pravidelně – jak z pohledu užitku z produktu, tak z pohledu podmínek jeho legálního použití. V tomto přehledu si ale zopakujeme, co všechno je potřeba vzít v úvahu při volbě optimálního licenčního modelu, jak široká je nabídka, jak se v ní orientovat a kdy si raději říct o konzultaci a návrh ideální cesty.
Nebojte se, nebudeme radit vašim uživatelům, jaká zařízení si mají začít nosit do zaměstnání. Jako licenční specialisté se i nyní budeme držet svého kopyta a podíváme se na otázku použití vlastních zařízení uživatelů ve firemních prostředích spíše z pohledu potřebného licenčního zajištění. O tom, jak správně scénář BYOD pokrýt licencemi, jste se dozvěděli v předchozím čísle našeho Softwarového QUASu. Nyní na článek (dostupný na webu) volně navážeme a celkový pohled na tento fenomén si doplníme ještě informací, jaké jsou způsoby pořízení potřebných licencí.
sleva na Add-On licenci pro přechod z licenčního modelu per Device na model per User