Ze třinácti členů daquasího týmu je deset certifikováno zkouškami, které jim zajistily titul MCP (Microsoft Certified Professional) nebo MCTS (Microsoft Certified Technology Specialist). Devět z desíti disponuje certifikací (i několika) pro oblast licenčních řešení. Zdá se, že nám tedy na licencích skutečně záleží. Přesněji řečeno, záleží na tom, aby naše znalosti chránily naše klienty před potížemi, do nichž se může dostat každý, kdo používá software, aniž by se zabýval právy jeho autora.
I když je název článku poněkud esotericko-fejetonistický, slibuji, že bude přiměřeně bohat na praktické postřehy z dnešní reality. Nakonec je především o motivaci. Vím totiž, že v první řadě není nezbytné vědět JAK co udělat, ale především CO chci a ještě více PROČ to chci. Ale pokud vědomí neumí zformulovat své PROČ dostatečně přesně a nahlas, snadno se přeslechne a náhle ztrácíme orientaci. Což může být dost velká krize.
Mnoho oborů podnikání dnes značnou měrou stojí na propojených informačních technologiích. Na komunikaci, na ukládání informací, práci se společnými dokumenty… Microsoft k tomu sestavil dvě takové vybrané pracovní čety. Čeho všeho jsou schopné, poznáte nejlépe uvnitř následujícího článku.
Pro mnoho lidí je licenční politika společnosti Microsoft mírně řečeno poněkud nepřehledná. Ovšem ignorovat ji nelze, protože jistě víte, že v otázkách autorského práva jsme stejně „nazí“ jako před finančním úřadem. Není na autorech, aby nám prokazovali, že jsme licenční ujednání přestoupili. Dokázat, že jsme je přesně dodrželi, to je povinnost, která leží na nás, uživatelích softwaru. Takže žádné: co není zakázáno, je povoleno :-). Žádné dohady o tom, jak jsme licenční podmínky pochopili my – ale Jak je autor (v tomto případě Microsoft) myslel, to je ta správná otázka!
Do 31. srpna máte mimořádnou možnost pro všechny své počítače zakoupené od loňského 1. srpna s OEM licencí Windows Vista Business nebo XP Professional dokoupit Software Assurance a tak si zajistit za nejmenší možnou cenu okamžitou cestu k Windows 7 Professional, jakmile se objeví na trhu. A nejen to!
Proč byste se nad touto nabídkou měli zamyslet? A hned teď? Protože investice do Windows 7 i do Software Assurance se vrátí téměř obratem a pak už jen vydělává a vydělává…
Centrální úložiště svých nejdůležitějších dat chcete určitě chovat jako v bavlnce. My se s vámi podělíme o řadu užitečných tipů, které vám k tomu nepochybně pomohou. Dáváte na něj opravdu dobrý pozor? Nemohou vás ohrozit ani nástrahy licenční politiky? Tušíte, co by vám přinesla nebo přináší Software Assurance pro SQL Server?
Jednou z trvalých překážek budování vyspělého IT jsou finance. Vždycky je jich přinejmenším o něco míň, než by bylo potřeba, aby věci byly dotaženy skutečně do žádoucího stavu. Finanční limity často vedou k nešťastným kompromisům, nedodělkům, polotovarům, bezkoncepčním krokům, o kterých sice všechny zúčastněné strany vědí, že nejsou dobré, ale „je to prý lepší, než nic“. Všichni deklarují, že by velmi ochotně řešili koncepce a vedli projekty tak, jak se to má dělat, ale že na to není dost peněz. Protože nakonec se téměř vždycky nějaké ty peníze najdou, naprosté většině IT veřejnosti schází dodnes povědomí o alternativních cestách, jimiž lze legálně nabýt užívacích práv k softwaru, aniž by se jednalo o nekomerční, komunitní produkty.
Když máte dobrou síť, můžete se s ní vydat na lov třeba i hodně velkých ryb a zajistit si tak obživu. Nebo vám může posloužit jako síť záchytná a třeba vám zachránit život. V každém případě, nikdo od IT nepochybuje, že na síti skutečně záleží. Přitom vyrobit tu správnou a spolehlivou, to chce dávku znalostí, pečlivosti, systematičnosti. První pokusy se obvykle nikomu nezadaří. Síť, jak si ji představujeme dnes, musí plnit hromady úkolů počínaje sdílením prostředků, přes komunikaci uživatelů, výměnu a uložení souborů a hlavně zabezpečení, zabezpečení a zase zabezpečení.
Často se setkáváme s kolegy, kterým byla svěřena péče o podnikové IT, ale oni prožívají hluboké roztrpčení, že k zodpovědnosti nedostávají také příslušné pravomoci a rozpočty.
Často se setkáváme s uživateli, řadovými pracovníky i vrcholovými manažery, kteří prožívají neméně hluboké zklamání, že investice do rozvoje IT nepřinášejí to, co si od nich slibovali, nebo se nevracejí tak rychle a přesně, jak si přejí.
Často se setkáváme i s těmi, kteří nemají tak docela jasno, jestli je jejich život s počítači lehčí, lepší a radostnější, než by byl bez nich. Či mají pocit, že návrat k tužce a papíru by jim dozajista nepřinesl žádnou významnou ztrátu a navíc by ušetřili za IT.
U vybraných produktů se podpora virtualizace, kterou Microsoft poskytuje, projevuje i výhodnějšími licenčními právy. Detailní informace by zabraly několik stránek. My je nosíme v hlavě. Takže se nezapomeňte s námi poradit o jakémkoli virtualizovaném řešení, o jehož nasazení uvažujete. A zaostřete zejména na tyto produkty: Windows Server 2003 R2 a 2008, Windows Vista Business s SA, Exchange Server 2007, SQL Server 2008 Enterprise Edition a licence External Connector (např. k Windows Serveru).