Team Foundation Server (TFS) si za tři roky od svého uvedení vydobyl pevné místo na trhu. Naopak Visual SourceSafe již není dále vyvíjen. Každý, kdo SourceSafe používá, zná jeho nevýhody vyplývající z dnes již překonané architektury sdíleného souborového systému:
- Neefektivní síťová komunikace, což je problém zejména na pomalých linkách
- Malá škálovatelnost z hlediska počtu uživatelů
- Malá škálovatelnost z hlediska objemu dat
- Možnost narušení integrity úložiště, pokud dojde k problému komunikace mezi klientem a serverem uprostřed přenosu dat
Všechny tyto problémy jsou z pohledu TFS minulostí. TFS používá databázi SQL Serveru, takže podporuje stovky uživatelů a milióny souborů. Integrita dat je zaručena transakčností úložiště. Navíc přináší v oblasti zdrojového kódu celou řadu nových užitečných funkcí, například:
- Integrovaný check-in proces – uložení změn do TFS může být spojeno s vazbou na pracovní úkol, kontrolou kódu podle pravidel a politik, uložením povinných metadat apod., takže se udržují vazby mezi subsystémy.
- Paralelní vývoj – lze vyvíjet více verzí produktu (např. opravovat ve verzi 1.0 chyby nalezené zákazníkem a zároveň vyvíjet verzi 2.0), přičemž obě větve lze pak částečně nebo úplně sloučit procesem, který je maximálně automatizován.
- Vzdálený vývoj – nová architektura s podporou cachování (proxy) umožňuje rychlou a efektivní práci ve více lokalitách současně, práci z domova apod.
Navíc Team Foundation Server nabízí kromě správy zdrojového kódu též další funkce:
- Work Items – správa dat pro často udržované seznamy (pracovní úkoly, chyby, požadavky zákazníka,…), formuláře pro jejich udržování a workflow mezi stavy, ve kterých se mohou nacházet.
- Integrovaný build – nejde jenom o automatickou kompilaci, ale navíc se měří množství změn, provádí se analýza kódu, vykonávají se připravené testy produktu apod.
- Komunikace v týmu pomocí portálu – členové týmu najdou vše důležité na portálu vytvořeném pomocí technologie SharePoint, o změnách jsou informováni e-mailem.
- Reportování – data ze všech systémů jsou pravidelně natahována do datového skladu, odkud lze vytvářet sestavy o průběhu projektu, trendech ve vývoji, vykonané práci apod.
Přechod ze SourceSafe na Team Foundation Server je díky podporovanému migračnímu nástroji snadný. V první fázi se analyzují zdrojová data, v druhé fázi se nastaví mapování cest a uživatelských účtů a ve třetí fázi se provede vlastní migrace dat. Jistě užitečný je webcast v češtině nazvaný „Migrace týmového vývoje na Team Foundation Server“, kde se dozvíte další podrobnosti a uvidíte praktickou ukázku migrace.
Michael Juřek
Jak získat TFS?
Team Foundation Server otvírá dveře společného prostoru, kde se rádi scházejí vaši vývojáři, aby týmovou spoluprací vyvolali synergický efekt: Lépe, Rychleji, Nápaditěji, Spolehlivěji. Takovou kouzelnou klubovnu si teď můžete zařídit.
- Týmy do 5 vývojářů vystačí s variantou Team Foundation Server for Workgroup, omezenou na max. 5 uživatelů. Licenci tohoto řešení najdete v každé týmové edici předplatného Visual Studio s MSDN Premium.
- Větší týmy potřebují TFS v režimu Server/CAL. Klientská licence je opět součástí týmových rolí a to, co schází, lze získat v multilicenčních programech buď se Software Assurance (SA) nebo bez.
SA dává právo na další verze daného produktu, které se v době platnosti smlouvy objeví na trhu. (A to my již víme, že se chystá nová verze Team Foundation Serveru, která má kódové označení Rosario…)
Obecně platí, že pro vývojářské nástroje má Software Assurance nepochybný smysl. Pro většinu z nich jako SA slouží předplatné MSDN. Ale jsou i výjimky jako TFS, které se pořizují zvlášť. Kromě nových verzí má ale SA ještě další příjemnou vlastnost. Umožní vám pro nákup licencí využít tříleté splátkové smlouvy Open Value. Nejen že si zajistíte na tři roky užitečné řešení pro posílení vývoje v celém týmu, včetně přísunu nejnovějších verzí, ale také zřetelně odlehčíte svému cashflow. Přemýšlíte o tom? Volejte DAQUAS!
Team Foundation Server ukládá veškerá data do SQL Serveru, ale jeho instalace i licence je tentokrát součástí TFS samotného a licenční podmínky vás zbavují povinnosti pořizovat ještě SQL CAL pro jednotlivé vývojáře. Tento SQL Server můžete dokonce instalovat na jiný hardware, ale stále samozřejmě platí, že jej nesmíte využít k žádnému jinému účelu než pro data TFS.
K dispozici máte i hostovaný Team Foundation Server, abyste si bez dlouhých příprav rovnou mohli otestovat, jak vám tento nástroj padne do ruky. Pokud se sem přihlásíte, dostanete účet, vzorový projekt i návod k vyzkoušení.
Budete-li chtít znát bližší podrobnosti o licenčních podmínkách a možnostech včetně cen, volejte DAQUAS nebo pište na msdn@daquas.cz.