Jsou tomu již dva roky, co byl pod názvem Windows Server 2008 R2 uveden na trh zatím nejnovější serverový operační systém společnosti Microsoft. Nový systém Windows Server R2 vychází ze stejného kódu (kernel Windows NT 6.1) jako desktopový operační systém Windows 7 a to jistě oba produkty předurčuje k mnohem pokročilejší a provázanější spolupráci.
Spolupráce s WINDOWS 7
Pokud pátráte po tom, proč je vhodné Windows Serveru 2008 R2 pořídit na koncové stanice uživatelů bratříčka v podobě desktopového operačního systému Windows 7, pak vězte, že důvodů je hned několik. Těmi nejzajímavějšími jsou funkcionalita Direct Access, zjednodušující přístup mobilních uživatelů k vnitropodnikové síti, a funkcionalita BranchCache, urychlující koncovým uživatelům na vzdálených pobočkách přístup k obsahu uloženému v centrálním úložišti za datovým spojením WAN.
Direct Access
Mnoho mobilních uživatelů i správců denně zápasí s připojením k firemní síti prostřednictvím virtuální privátní sítě (VPN). Na klientskou stanici je nutné instalovat klienta VPN, spojení je nutné vytvářet a ne vždy musí být žádoucí, aby veškerý provoz z koncové stanice proudil skrze VPN spojení. Funkcionalita Direct Access nabízí připojení koncové stanice do vnitrofiremní sítě zcela bez nutnosti vytvářet VPN spojení a bez interakce s uživatelem. Správce sítě může v rámci této funkcionality určit, ke kterým prostředkům ve vnitřní síti bude mít připojené zařízení přístup, zda veškerý provoz bude procházet vnitřní sítí či nikoliv, ale může toto spojení také využít k administraci koncového zařízení. Pro koncového uživatele se pak připojení chová zcela transparentně, ať už je uživatel připojen prostřednictvím Internetu, nebo se právě nachází ve vnitřní síti.
Branchcache
Kešování obsahu z centrálního úložiště na vzdálené pobočky zrychluje koncovým uživatelům přístup k datům a dokumentům. Obsah může být kešován přímo na koncové stanice uživatelů, nebo na pobočkové servery, jak je znázorněno na obrázcích. Funkcionalita podporuje protokoly http (Web Server), SMB (Souborový server) a BITS. Přispívá také k optimalizaci zátěže a tím i redukci nákladů na datové spojení WAN.
Serverová virtualizace
Nejen těsnější integrace s Windows 7 patří mezi novinky, které systém Windows Server 2008 R2 přinesl. Podobně jako jeho předchůdce Windows Server 2008, nabídla i verze R2 značná vylepšení v oblasti serverové virtualizace a přibližování k „zelenému“ IT.
HYPER-V
Hyper-V v systému Windows Server 2008 R2 nově podporuje až 64 socketů hostitele včetně podpory technologie překladu adres druhé úrovně (Second Level Translation, SLAT) zvyšující výkon virtuálních počítačů.
Ze síťových technologií jsou v Hyper-V podporovány velké pakety (jumbo frames) a funkcionalita VM Chimney, umožňující optimalizaci zátěže protokolu TCP.
V systému Windows Server 2008 R2 je implementována i technologie parkování procesorových jader (Core Parking), která vede ke snížení spotřeby elektrické energie tím, že je výkon virtuálních strojů efektivně rozmisťován na jednotlivá jádra procesorů a nevyužitá jádra jsou převedena do režimu snížené spotřeby energie. Nové logo Enhanced Power Management for Windows Server usnadní zákazníkům orientovaným na „zelené IT“ identifikaci serverů od výrobců OEM, kteří se společností Microsoft úzce spolupracují na optimalizaci energetické účinnosti.
Live Migration, Cluster Shared Volumes a Dynamic Memory
Již v Hyper-V obsaženém v systému Windows Server 2008 bylo možné přesouvat pomocí funkcionality Quick Migration virtuální servery mezi dvěma fyzickými hostiteli. V Hyper-V systému Windows Server 2008 R2 však došlo společně s přejmenováním této funkcionality na Live Migration i k jejímu podstatnému vylepšení. Jednotlivé virtuální stroje lze přesouvat bez přerušení dostupnosti služby. Uživatelé zaznamenají (nebo možná ani nezaznamenají) pouze drobné a krátkodobé snížení výkonu.
Virtuální stroje je nově možné migrovat i mezi fyzickými servery s různými procesory od společností Intel nebo AMD, pokud patří do stejné řady.
Live Migration využívá novou funkci sdílených svazků (Cluster Shared Volumes – CSV). Tato funkcionalita umožňuje přístup vícero virtuálním serverům ke svým VHD diskům, uloženým na jediném logickému disku společného diskového úložiště, jak je naznačeno na obrázku níže. V dřívější verzi Hyper-V bez technologie CSV mohl k jednomu logickému disku přistupovat vždy jen jeden virtuální server, a tak i každý VHD disk musel mít svůj vlastní logický disk.
Nově je také možné přidávat nebo odebírat virtuální disky bez nutnosti restartu virtuálního stroje.
První servisní balíček pak počátkem tohoto roku přinesl další důležitou funkcionalitu Dynamic Memory. Od SP1 se již nepřiděluje každému virtuálnímu stroji při jeho vzniku přesně daný rozsah operační paměti. Přidělí se pouze počáteční minimální velikost (např. 512 MB) a další paměť už dynamicky přiděluje Hyper-V podle toho, kolik dostupné paměti virtuální stroj žádá.
Další novinky
Velkých změn, a nejen v názvu, se dočkaly staré dobré terminálové služby. Od vydání systému Windows Server 2008 R2 jsou nově nazývány službami vzdálené plochy (Remote Desktop Services – RDS) a SP1 je doplnil o technologii RemoteFX podporující 3D grafiku a video ve vysokém rozlišení i v prostředí vzdálené plochy nebo přesměrování USB úložiště prostřednictvím protokolu RDP.
Výrazná vylepšení potkala i službu Internet Information Services obsaženou v systému Windows Server 2008 R2 ve verzi IIS 7.5. Správu zjednodušily jak nové moduly, tak její automatizace prostřednictvím PowerShell. IIS 7.5 nabízí zcela nový FTP server včetně podpory zabezpečení SSL a protokolu IPv6 a v neposlední řadě také podporu běhu .NET Framework ve verzi Server Core.
Určitě by byla škoda opomenout i vylepšení funkcionalit Active Directory (AD). Přibyl odpadkový koš pro objekty AD, byly doplněny sady příkazů PowerShell (cmdlet) pro správu AD nebo možnost připojit se k doméně v režimu off-line.
Na podrobný výčet všech novinek, které Windows Server 2008 R2 přinesl, není v rámci článku dostatečný prostor, ale o tom, že je to dobrý základ jakékoli podnikové infrastruktury, jistě není žádných pochyb.
A co dál?
Vzhledem k tomu, že společnost Microsoft uvádí nové verze serverových operačních systémů přibližně ve čtyřletých cyklech, lze očekávat, že bychom se nové majoritní verze Windows Serveru mohli dočkat během příštího roku.
Již nyní se proslýchá, že nová verze, prozatím označovaná jako Windows Server 8, přinese desítky nových funkcí. V každém případě lze očekávat značná vylepšení v oblasti virtualizace, například navýšení počtu dostupných logických procesorů pro virtuální stroj, možnost replikovat běžící virtuální stroj na jiného fyzického hostitele (Hyper-V Replica) či navýšení maximální kapacity virtuálního disku (VHD). Windows Server 8 ve spojení s novými produkty rodiny System Center 2012 zcela jistě nabídne vyspělé řešení pro realizaci dynamického datacentra a privátního cloudu.
...Windows Server 8