Je tomu již nějaký ten pátek, co se nám, IT profesionálům a uživatelům, rozrostl svět o Windows Small Business Server 2011 Essentials. Tento malý bratříček SBS 2011 Standard se stal prvním serverovým operačním systémem, který propojoval svět cloudu s tím fyzickým přímo u zákazníka. A protože žijeme v přírodě, i když to tak mnohdy nevypadá, platí určité zákony. Například zákon potravního řetězce. Na Wikipedii byste se dočetli, že „potravní řetězec popisuje potravní vztahy mezi druhy v ekosystému, tj. které druhy požírají které“. Přeneseno na náš článek, jedno „SBSko“ sežralo to druhé.
Tím se dostáváme k nadpisu, který je dosti nezvykle přeškrtnutý. Z názvu je již jasné, který druh vyhrál. Tedy, Windows Small Business Server jako produktová rodina končí a nebude za ni vydán přímý nástupce. Řeč je tedy jak o Windows Small Business Serveru 2011 Standard, tak o Windows Small Business Serveru 2011 Essentials. Nově nám ovšem přichází …za víření bubnů… Windows Server 2012 Essentials. Ten pokračuje v tradici původního SBS 2011 Essentials a nabízí zákazníkům tzv. „cross-premise“ řešení pro jejich prostředí.
Jak to bude dál s Windows SBS 2011?
Poslední svého druhu bude nadále pokračovat v nastaveném životním cyklu, ale postupně bude utlumena možnost nových nákupů. Jak konkrétně? No, řekněme, že je ještě čas :-). Windows Small Business Server 2011 bude dostupný skrze distribuční kanál OEM (tedy licence pořízená s novým hardwarem) do konce příštího roku (2013). A ve všech ostatních aktuálních prodejních cestách bude k dostání do jeho poloviny (30.6.).
Ani po uplynutí této doby samozřejmě nebude používání současného SBS nějak limitováno či omezena funkcionalita. Prostě platí stejný životní cyklus jako u jednotlivých komponent, z nichž je SBS 2011 Standard či Essentials sestaven. U edice Essentials je to poměrně jednoduché, jde jen o operační systém Windows Server 2008 R2. U edice Standard jde rovněž o operační systém, ale dále také například o Exchange Server 2010 nebo SharePoint 2010 Foundation a navíc ještě o další operační systém a SQL 2008 R2 v nadstavbě známé jako edice Premium Add-On. Technicky tedy žádný problém nevyvstává.
A jak to bude licenčně?
Pokud se budeme bavit o licenčních podmínkách, s mírnou nadsázkou můžeme říct, že to, co se u Windows SBS Essentials změnilo především, je název. Nově příchozí Windows Server 2012 Essentials je také licencí na fyzický server. Pro přistupující uživatele se pak klientské přístupové licence neřeší. Počet přistupujících je však omezen na maximálně 25 uživatelských účtů na serveru. Jde tedy opravdu o řešení pro malé společnosti.
SBS 2011 v edicích Standard a Premium Add-On však svého přímého nástupce nemá. Totiž, řekněme si na rovinu to, co opakují všechny průzkumy: cesta ke zpřehlednění a zjednodušení licenční politiky je u tak širokého portfolia produktů, jakým disponuje Microsoft, rozhodně nutná. Povede k zachování duševního zdraví IT profesionálů, prodejců a licenčních konzultantů, povede k menším výdělkům pro právníky, ovšem často může vést i přes mrtvolky. Poraženým v tomto případě je právě Small Business Server – šikovné řešení „něco mezi“.
Plnohodnotnou náhradou tohoto balíku technologií jsou, pochopitelně, technologie samostatně. Stejnou službu jako odstupující SBS vám udělá Windows Server, Exchange Server a SharePoint Server Foundation, případně ještě SQL Server, pokud jste používali edici Premium.
Zákazníci s aktivním pokrytím Software Assurance mají na odpovídající technologie a jejich serverové i klientské licence nárok už nyní v následujícím schématu:
- SBS 2011 Standard › Windows Server 2012 Standard + Exchange 2010 Standard
- SBS 2011 Standard CAL › Windows Server 2012 CAL + Exchange 2010 CAL Standard
- SBS 2011 Premium Add-On › Windows Server 2012 Standard + SQL Server 2012 Standard
- SBS 2011 Premium Add-On CAL › Windows Server 2012 CAL+ SQL Server 2012 CAL
Kudy teď? Směrovky na křižovatce
Řešení 1: CORE CAL
Pro ty, které jsme zrovna rozesmutnili, protože si nasazení SBS ve svých firmách právě plánovali, je tu ještě jedna důležitá informace: zrušením balíčku pro středně velké společnosti Microsoft od svého oblíbeného bundlování produktů neupouští. Pokud máte v plánu využívat operační systém, poštovní řešení, sdílení dokumentů, komunikaci a správu a ochranu koncových stanic, tedy všechno, co moderní a dobře vybavená společnost potřebuje, pořiďte si Core CAL. Servery můžete nasazovat i postupně, ovšem klientské licence, které obvykle tvoří tu významnější složku nákladů, získáte za zvýhodněnou cenu. Core CAL obsahuje
- Windows Server CAL
- Exchange Server CAL Standard
- SharePoint Server CAL Standard
- Lync Server CAL Standard
- System Center Configurations Manager
- System Center Endpoint Protection
Navíc je možné tuto licenci pořídit i v pronájemním programu a získat tak kompletní řešení za minimální vstupní náklady.
Řešení 2: ESSENTIALS
Pokud by výše doporučené řešení u vás čítalo víc serverů než zaměstnaneckých hlav a bylo by potřeba rozšířit tým na dvojnásobek, abyste vzniklou infrastrukturu vůbec ohlídali, natož pak využili, pak jste správnými adepty právě pro Windows Server 2012 Essentials a online služby Microsoft, kde si služby postavíte a nadimenzujete dle svých představ i bez obří serverovny a tlupy IT specialistů za zády.
Řešení 3: přechod
Co když chci migrovat ze současného SBS na nový Windows Server 2012 Essentials? To pro vás máme poměrně dobré zprávy. Podporované migrační scénáře totiž budou následující:
Samozřejmě je připraven migrační scénář i pro přechod Windows Server 2012 Essentials ze starého hardwaru na nový.
Tou dobrou zprávou je, že je stále možné migrovat z SBS 2003, protože i dnes je hodně zákazníků, kteří tento produkt využívají. Většinou se jedná o hardware, který je již dlouhá léta bez záruky výrobce a životní cyklus Windows Server 2003 již také uplynul. Tedy může se jednat i o takovou malou časovanou bombu, kdy nikdo neví, jestli ještě i zítra server poběží, nebo ne. Migrační dokumentace ze strany Microsoftu je hotová zatím pro první dva scénáře ze seznamu výše, ale čas pro doplnění ještě je, protože Windows Server 2012 Essentials je stále ve fázi „release candidate“. Každopádně po doplnění bude dokumentace dostupná na webu Microsoft TechNet.
Co mi Windows Server 2012 Essentials vlastně nabídne?
Předně je potřeba ještě jednou zmínit, že tato edice přímo vychází z původního Windows SBS 2011 Essentials, tedy si s sebou nese filozofii „něco u mě, něco u nich“. Podporuje kombinaci řešení on-premise a cloud. Dnes to vezmeme trochu zkrátka, ale v některém z dalších vydání časopisu softwarový Quas si jednotlivé funkce probereme detailněji.
Funkce a vlastnosti se dají dělit do následujících kapitol:
- Ochrana dat
- Přístup odkudkoliv
- Vylepšení základních funkcionalit
- Integrace s poštovním řešením
A teď trochu konkrétněji:
Ochrana dat
Storage Spaces – Novinka ve Windows 8 a Windows Server 2012 Essentials. V podstatě se jedná o virtuální diskové uložiště, které se skládá z několika pevných disků. Jednoduše se tak může přidat další disk do serveru a rozšířit celkovou kapacitu. V edici Essentials je funkce Storage Spaces doplněna o průvodce, který usnadní práci s touto novinkou.
File History – Další novinka ve Windows 8, která umožňuje ukládat změny prováděné nad soubory na klientské stanici, a tak se jednoduše vracet k předchozím verzím, obnovovat je. Ve Windows Server 2012 Essentials je doplněna o jednoduché nasazení pro administrátory: přes Dashboard zapnout File History a umístit adresář File History na server.
Online Backup Service – Možnost zálohovat server do cloudového řešení Microsoft Online Backup Service.
Přístup odkudkoli
Remote Web Access (RWA) – Podpora pro dotyková zařízení, jako jsou tablety. Podporovány jsou tablety s Windows 8, iPad i s OS Android. Přístup ke sdíleným složkám může nyní konfigurovat správce. Určí tedy, které složky budou vidět v RWA a které ne.
Windows 8 Metro aplikace – Současná užitečná a uživatelům nápomocná aplikace Launchpad bude dostupná i pro OS Windows 8. Nicméně byla vytvořena nová aplikace, která přímo podporuje nové grafické rozhraní Windows 8. S její pomocí mohou uživatelé snadno přistupovat ke svému serveru, nahrávat na něj data či vyhledávat.
Remote Connection Monitoring – Správce serveru může nově vidět, kdo je a kdo byl připojen vzdáleně k serveru.
Vzdálené připojení k doméně – Essentials 2012 umožňuje připojit klientské stanice do domény, aniž by byly v lokální síti. To potěší hlavně cestující uživatele s přenosnými zařízeními.
Vylepšení základních funkcionalit
Media Support – Podpora a práce s médii byla přenesena do Essentials 2012 z Windows Home Server 2011. Jde například o jednoduché sdílení obrázků či streamování videa nebo hudby ze serveru. Média mohou být ze serveru sdílena různými cestami, například DLNA.
Dashboard – V nové verzi lze již přímo na základní obrazovce provádět úkony správy a mít přehled o prostředí (například kolik uživatelů je připojeno k serveru). Dále je možné v Dashboardu nově vidět status a přehled o stavu dalších serverů na síti. Tedy když jde o Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 nebo Windows Multipoint Server.
Add-ins – Stejná funkcionalita, co se doplňku do Dashboardu týká, je převzata z SBS 2011 Essentials do 2012 Essentials.
Integrace s poštovním řešením
V serveru 2012 Essentials bude možné si vybrat, jak chtějí zákazníci využívat a hlavně provozovat poštovní služby, myšleno samozřejmě poštu elektronickou. V zásadě se jedná o tyto tři scénáře:
-
On-premise: V tomto případě se doporučuje provozovat vlastní Exchange Server na dalším serveru (ne na tom, kde běží Windows Server 2012 Essentials). Nezáleží přitom na tom, zdali tento druhý server bude virtuální nebo fyzický.
- Office 365: Řešení známé již z SBS 2011 Essentials. Pomocí Office 365 Integration Module se budou moci propojit poštovní schránky Office 365 s účty na serveru. Tato funkcionalita již bude přímo vestavěna v serveru a nebude ji nutné stahovat jako separátní aplikaci, jako tomu bylo v případě SBS 2011 Essentials.
- Hostovaná Exchange: Provozovatelé hostovaných Exchange (a nejen Exchange) budou moci nabídnout add-in, kterým propojí vlastní hostované poštovní služby s Windows Server 2012 Essentials. Tedy podobná funkce jako u Office 365, ale cloudové řešení bude přímo od partnera.
Je toho hodně, co nový Windows Server 2012 Essentials nabídne. Pokračuje tak v nastoleném trendu převzatém z Windows SBS 2011 Essentials a posunuje ho o notný krok dále. V některém dalším čísle si o tomto produktu povíme detailněji.
Jan Pilař | KPCS
Zuzana Sobotková | DAQUAS