V poslední době je virtualizace nejskloňovanějším výrazem IT světa. Každou chvíli se objevují zprávy o tom, co je ve virtualizačním světě nového. Důvodů pro toto nadšení je několik – snížení nákladů, rychlá návratnost investic, zvýšení dostupnosti a zlepšení zálohování infrastruktury a zároveň větší pružnost a rychlejší reakce na nové požadavky.
Již od Windows Serveru 2008 je virtualizační technologie Hyper-V zdarma součástí edic Standard, Enterprise a Datacenter. Všichni, kdo vlastní tyto licence, tak mají možnost u svého serveru jednoduše přidat roli Hyper-V a začít testovat a používat virtualizaci. Proč byste se ale měli virtualizací vůbec zabývat? Velmi často se setkáváme s názorem, že virtualizace je jen pro společnosti s velkým počtem serverů, které mají velký tým IT a dostatek finančních prostředků na investice. V následujících řádcích přiblížíme praktické využití této technologie u menších zákazníků a ukážeme si, že velké investice nejsou mnohdy vůbec potřeba.
Windows Small Business Server 2008 Premium
Jako vzorový příklad využijeme rozšířený serverový produkt, který je určen pro firmy do 75 uživatelů – Windows Small Business Server 2008 (SBS2008) v edici Premium. Předcházející verze Small Business Serveru byly i v edici Premium určeny pro instalaci na jeden fyzický server. Spolu s novou verzí Microsoft zákazníkům nabídl možnost instalovat premiovou edici na dvou oddělených serverech. V dnešní době výkonných serverů s vícejádrovými procesory je však možno realizovat i instalaci na jeden fyzický server. Řešení takové instalace s využitím virtualizace je schématicky naznačeno na obrázku níže.
Windows Small Business Server 2008 Premium obsahuje oproti verzi Standard licenci SQL Serveru 2008 Standard a další licenci Windows Serveru 2008 Standard, a právě tu lze využít pro virtualizaci. Po její instalaci na hardware přidáte roli Hyper-V. Do takto vytvořeného prostředí pak nainstalujete oba dva servery, jak standardní server s Exchange Serverem, tak premiový server s SQL Serverem. To je flexibilní a bez problémů do něj později můžete velmi rychle přidat další virtuální server. Bude vás to stát jen pár kliknutí myší a licenci operačního systému. Tento systém opět může, ale nemusí, být od Microsoftu.
Další oblastí, kde se pozitivně projevuje využití virtualizace, je zálohování a obnova dat a celých systémů. V případě běžného scénáře je operační systém instalován přímo na pevné disky. Takto instalovaný systém se těžko přenáší na nový hardware a zálohuje. Virtualizace s Hyper-V využívá technologii virtuálních pevných disků (VHD). V postatě se jedná o soubory, které jsou uloženy na pevném disku a které se virtuálnímu serveru jeví jako klasický pevný disk. V případě popisované virtualizace SBS2008 Premium se jedná o dva soubory.
Výhodou tohoto uspořádání je to, že VHD soubory lze velmi jednoduše kopírovat a zálohovat. Zkopírováním VHD souboru si můžete připravit testovací server, nebo je v případě potřeby možné patřičné soubory jednoduše přenést na nový fyzický server s nainstalovanou virtualizační technologií Hyper-V. Díky tomu lze velmi jednoduše migrovat servery na nový hardware nebo zajistit obnovu po kritických chybách hardwaru.
Zákazníci s nasazenou virtualizací s Hyper-V také mohou využívat technologii snímkování (snapshotů) jednotlivých virtuálních serverů. V podstatě se jedná o „zmrazení“ stavu v určitém okamžiku. S počítači je možné dále pracovat, např. bez obav testovat updaty systému a aplikací, protože se kdykoliv můžete vrátit k původnímu stavu, který máte „zmrazený“ ve vytvořeném snímku.
Popsané nasazení virtualizace SBS2008 Premium přináší zákazníkům úspory nákladů v několika směrech. První úsporu představuje cena druhého serveru, který by jinak museli pořizovat. Další významnou položkou, se kterou je třeba počítat, jsou úspory ve spotřebě elektrické energie. Že se nejedná o zanedbatelné částky, se pokusíme ukázat v následujících řádcích. Pro jednoduchost budeme uvažovat, že server spotřebovává 0,5 kWh, což je ročně 4 380 kWh. Pokud vyjdeme z průměrné ceny elektřiny za rok 2008, která byla 3,15 Kč/kWh, pak zjistíte, že nasazením virtualizace můžete za provoz premiového serveru uspořit 13 797 Kč. A to jsme pominuli další nemalou položku, kterou je klimatizace.
Podobně jako při nasazení SBS 2008 je možné využít jednoho serveru s technologií Hyper-V pro konsolidaci i v případě, že provozujete několik serverů s jinými operačními systémy než SBS 2008. K nasazení takového řešení vám postačuje licence Windows Serveru 2008 Standard nebo můžete využít virtualizační platformu Microsoft Hyper-V Server 2008 R2, která je zdarma. Oproti běžným licencím Windows Serveru 2008 sice neobsahuje licenční práva na provozování Windows Serveru, ale při jeho použití můžete vytvořit cluster zajišťující vysokou dostupnost a poskytující dokonce funkci Migrace za provozu (Live Migration).
Správa virtualizace
V případě, jako je ten předcházející, kdy se pro virtualizaci využívá jeden fyzický server, pak pro jeho správu dostačují nástroje pro management Hyper-V. Velmi často ale zákazníci nasazují virtualizaci na více fyzických serverech. K tomu jim společnost Microsoft nabízí nástroj z rodiny System Center – Virtual Machine Manager, který správu takové infrastruktury zjednodušuje.
Virtual Machine Manager 2008 (VMM) představuje centralizované řešení pro správu virtuální infrastruktury. Na jednom místě tak máte přehled o všech virtuálních serverech. Prostřednictvím VMM můžete vytvářet nové virtuální servery, můžete „virtuály“ přenášet mezi jednotlivými fyzickými servery. Součástí licence je i nástroj zajišťující snadnou migraci z fyzického serveru do virtuálního prostředí (P2V).
VMM2008 je součástí rodiny System Center, která zákazníkům nabízí i další nástroje pro správu a zálohování infrastruktury. Pro menší firmy je určen produkt System Center Essentials 2007 (SCE), který ve spojení s VMM umožňuje nejen správu virtuálních počítačů, ale také správu a dohled celé IT infrastruktury včetně klientských počítačů. Zároveň SCE umožňuje rychlou a centralizovanou instalaci důležitých aktualizací a různých aplikací.
Jak je vidět z předchozích odstavců, s virtualizací můžete začít doslova kdykoliv, třeba jen s jedním serverem, a postupně ji rozšiřovat podle toho, jak se mění a narůstají vaše potřeby.
Petr Váša, Microsoft ČR