Poslední dobou můžete téměř všude číst informace o novém operačním systému Windows 7. Dozvíte se, jaké přináší novinky, že je rychlejší a také proč jej nasadit. V této sedmičkománii trochu zapadá informace, že spolu s ním bude na trh uvedena také nová verze Windows Serveru 2008 R2. Podobně jako Windows 7 jsou velkou změnou ve světě desktopů, představuje R2 velkou změnu ve světě serverových operačních systémů. Co nového vám přináší systém, který bude všeobecně dostupný od 22. října letošního roku?
Novinky lze rozdělit do několika oblastí – vylepšená webová platforma, vylepšená správa a power management, virtualizační novinky a vynikající spolupráce s Windows 7. V následujících řádcích se vám pokusíme postupně přiblížit některé z nich.
Spolupráce s Windows 7
Windows Server 2008 R2 obsahuje mnohé funkce, které jsou navrženy speciálně pro spolupráci s klientskými počítači se systémem Windows 7. Patří k nim zjednodušení vzdáleného připojení do firemní počítačové sítě díky funkci DirectAccess, zlepšení práce ve firemních pobočkách díky službě BranchCache a možnosti zabezpečené práce z libovolného počítače prostřednictvím RemoteWorkspace a dalších technologií.
Jedním z velmi častých problémů, které v současné době musí administrátoři řešit, je zabezpečené připojení mobilních uživatelů k firemním zdrojům, a to bez ohledu na to, kde se zrovna nacházejí. Jedním z nejčastěji užívaných řešení připojení vzdálených uživatelů je připojení prostřednictvím virtuální privátní sítě (VPN). V závislosti na typu sítě VPN je obvykle třeba, aby uživatelé nainstalovali do svého mobilního počítače klientský software VPN a poté navázali připojení VPN prostřednictvím Internetu. Funkce DirectAccess v systému Windows 7 a Windows Server 2008 R2 umožňují klientským počítačům se systémem Windows 7 přímý přístup k prostředkům v intranetu, aniž by bylo nutné navazovat složité připojení prostřednictvím sítě VPN. Zjednodušení tedy pocítí uživatelé, kteří nemusí vytvářet připojení VPN, ale pracují stejným způsobem, ať jsou v kanceláři nebo mimo ni. Zjednodušení pocítí i správci IT, kteří mohou tyto počítače kdykoliv jednoduše monitorovat a spravovat.
Další výhodu plynoucí ze současného nasazení nového klientského a serverového operačního systému mohou využít firmy s pobočkami, které disponují centrálním ukládáním dat. Centralizace dat a aplikací je v dnešní době velmi rozšířená z důvodu snižování složitosti IT infrastruktury a tlaku na omezování nákladů. Tento trend s sebou přináší i negativní stránky. Narůstá objem dat, který se mezi pobočkami přenáší, a to klade zvýšené nároky na přenosové linky WAN. Funkce BranchCache v systémech Windows Server 2008 R2 a Windows 7 snižuje zatížení sítě u propojení WAN, která připojují firemní pobočky, a usnadňuje práci koncových uživatelů v pobočkách tím, že ukládá často používaný obsah do místní mezipaměti v síti pobočky. Když se pak další pracovníci v pobočce pokoušejí načíst tato data ze serverů umístěných v podnikovém datacentru, systém jim poskytne data z místní mezipaměti.
Klasifikace uložených dat
Správa úložišť a dat neobnáší pouze správu disků, jejich velikosti a počtu. Podle údajů společnosti IDC objem uložených informací v období mezi lety 2008 a 2012 každoročně vzroste o 51 %. Pokud si jako správci infrastruktury chcete zachovat kontrolu nad objemem dat a držet velikost diskových polí v rozumném rozsahu, potřebujete nástroje, které vám umožní spravovat vlastní data a ne pouze celé disky. Každý jistě zná situaci, kdy na sdílených discích dochází místo a je potřeba rozhodnout o tom, co smazat.
Windows Server 2008 R2 v této oblasti přináší technologii File Classification Infrastructure (FCI), umožňující u sdílených disků identifikovat a klasifikovat uložená data. Ukládaná data můžete klasifikovat podle typu dat, typu souboru, případně obsahu. Na základě předdefinovaných akcí je následně možné řídit životní cyklus uložených dat.
Novinky v oblasti virtualizace
Nejvíce diskutovanou a velmi očekávanou novinkou, která je součástí systému Windows Server 2008 R2, je aktualizace virtualizační technologie společnosti Microsoft, platformy Hyper-V. Nová platforma Hyper-V byla navržena tak, aby vylepšila správu virtuálních počítačů a pomohla s řešením některých konkrétních problémů v oboru IT, zejména v oblasti migrace serverů.
Hyper-V představuje technologii umožňující fungování jedné z klíčových funkcí systému Windows Server 2008 R2, Migrace za provozu (Live Migration). Díky platformě Hyper-V ve verzi 1.0 mohl Windows Server 2008 pracovat s funkcí Rychlá migrace (Quick Migration), která dokázala přenést virtuální počítače mezi fyzickými hostiteli jen s několikasekundovým výpadkem. Těchto několik sekund však stále mohlo v určitých scénářích působit potíže, zejména v případě připojení klientů k serverům hostovaným na virtuálních počítačích. Díky funkci Migrace za provozu proběhne přesun mezi fyzickými servery v řádu milisekund, což znamená, že připojení uživatelé operace spojené s migrací nezaznamenají. Migrace za provozu by nebyla myslitelná bez sdílení úložiště dat mezi více servery, které je zajištěno technologií sdílených svazků clusteru (Cluster Shared Volumes).
V předcházejících řádcích jsem se pokusil shrnout některé z novinek, které nabízí nová verze serverového operačního systému. Novinek je v tomto operačním systému samozřejmě podstatně více, například Core Parking, IIS 7.5 a mnoho dalších. O tom ale až někdy příště.
Petr Váša, Microsoft ČR