Tři jednoduchá slova, která ale v souvislosti s IT za poslední roky, nebo dokonce za poslední měsíce, zásadně nabyla na váze. Sítě, počítače a různá chytrá zařízení nám dnes pomáhají na každém kroku. Zkvalitňují služby, zrychlují komunikaci, podporují obchod. Činí naše životy pohodlnějšími. Má to, ostatně jako všechno, ale i své stinné stránky. Obrovské množství dat a informací uložených na počítačích celého světa představuje velice lákavý artikl. Informace. Světem otřásají bezprecedentní kauzy typu WikiLeaks, z počítačové kriminality a z obchodu s kradenými informacemi se stává výnosný byznys, přičemž vycouvat z toho nikterak nelze. Míra závislosti na počítačových technologiích je nyní již zcela nezvratná. A do toho hospodářská krize. Krize, která vyžaduje úspory na každém místě. Odedávna vyvíjená snaha dostat z IT více a za méně se nyní ještě znásobila.

externí autořiexterní autoři
SoftwareSoftware
13.05.2011 0:00:0013.05.2011 0:00:00

externí autoři

externí přispěvatelé magazínu softwarový QUAS

Microsoft

Články o různých produktech Microsoft, které nemají vlastní seriály
  1. Sedm důvodů pro Microsoft Office 2007 SB Edition
  2. Správný čas pro Microsoft Office 2007!
  3. Windows Product Activation
  4. Microsoft Expression 2
  5. SBS, EBS… aneb naše malé už i pro velké
  6. Jak dlouho si vystačíte se starými verzemi
  7. Migrace ze SourceSafe na Team Foundation Server
  8. Fenomén Windows 7
  9. Office 2007 a Vy
  10. Windows Vista a Visual Studio
  11. Dobře upletená síť
  12. SQL Server – mozek vaší organizace: Postarejte se o něj!
  13. Windows 7? Teď je ještě stihnete!
  14. Windows 7 - další dotek...
  15. Co to pořád s těmi licencemi máte?!
  16. Dokonalá komunikace
  17. Windows Essential Business Server
  18. Virtualizace ve sféře Small Businessu
  19. Windows Server 2008 R2
  20. Instalace Exchange Serveru 2010
  21. Exchange Server 2010
  22. Group Policy Preferences: báječný doplněk vašich politik!
  23. Novinky v Team Foundation Serveru 2010
  24. SharePoint – velká posila vašeho týmu
  25. BPOS: vskutku atraktivní hostitel
  26. Office 2010 ve firmě i doma,zadarmo i za peníze
  27. Expression Studio 4 Web Professional skoro zadarmo?
  28. Už není proč čekat: SharePoint 2010
  29. Nový způsob komunikace – Office Communicator, Live Meeting
  30. Licence pro desktopy v datacentrech: VDA, VDI, VECD
  31. BI, SQL a Excel
  32. Visual Studio Team Foundation Server 2010
  33. Business Inteligence pro každého: PowerPivot
  34. Visual Studio Test Professional 2010
  35. Enrollment for Education Solutions (EES)
  36. Internet Explorer 9
  37. Forefront Endpoint Protection 2010 - cesta k optimalizaci provozu desktopů
  38. Zcela jiný pohled na zabezpečení dat
  39. Bezpečnost, dostupnost, výkon
  40. Mějte informace po ruce. V SharePointu.
  41. Průvodce městem E CAL Town
  42. Aplikační servery v cloudu – vítaná změna podmínek
  43. Produkty System Center pro vaše pohodlí
  44. Opalis(ace)
  45. Úspory v datových centrech
  46. Office 365 aneb produktivita mezi nebem a zemí
  47. Jak vybrat licenční model pro poskytování IT služeb?
  48. Požadavky v organizaci a jejich vyřízení
  49. Dodejte své firmě energii jádra!
  50. Windows Server 2008 R2
  51. Exchange Server 2010 – víc než jen Mail Server
  52. Microsoft SharePoint 2010
  53. LYNC Standard CAL jako součást CORE CAL
  54. Forefront Endpoint Protection 2010
  55. SCCM: Chodí to dobře. A seje to!
  56. Microsoft Visual Studio LightSwitch
  57. Windows Intune
  58. Microsoft Product Activation
  59. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích.
  60. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích PODRUHÉ.
  61. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POTŘETÍ.
  62. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích POČTVRTÉ.
  63. Konečně konec licencím? Aneb jasná zpráva o licencích v mracích Q & A.
  64. Síla mraku výhodně
  65. Office 365 s ostružinkou
  66. Studenti a legální software
  67. Mráčky a zase mráčky
  68. System Center 2012: licenční změny
  69. CRM? Zapomeňte na písmeno C
  70. Komunikace 21. století pro všechny…
  71. Co nikdy nedělat s SBS 2008/2011
  72. Slevy pro vývojáře
  73. VDI je cesta. Ale k čemu?
  74. Ochrana obsahu a informací – je to i pro mě?
  75. Active Directory Right Management Services – licence
  76. Windows Intune – efektivní správa koncových zařízení, která nejsou pod jednou střechou
  77. Lék na nemoci vývoje – je na co se těšit!
  78. Nástupce Windows SBS 2011 – Windows Server 2012 Essentials
ALSO Czech Republic s.r.o.
+420 222 512 201
+420 603 442 434
daquas@daquas.cz
Anny Letenské 7, Praha 2

Bezpečnost, dostupnost, výkon

Tři jednoduchá slova, která ale v souvislosti s IT za poslední roky, nebo dokonce za poslední měsíce, zásadně nabyla na váze. Sítě, počítače a různá chytrá zařízení nám dnes pomáhají na každém kroku. Zkvalitňují služby, zrychlují komunikaci, podporují obchod. Činí naše životy pohodlnějšími. Má to, ostatně jako všechno, ale i své stinné stránky. Obrovské množství dat a informací uložených na počítačích celého světa představuje velice lákavý artikl. Informace. Světem otřásají bezprecedentní kauzy typu WikiLeaks, z počítačové kriminality a z obchodu s kradenými informacemi se stává výnosný byznys, přičemž vycouvat z toho nikterak nelze. Míra závislosti na počítačových technologiích je nyní již zcela nezvratná. A do toho hospodářská krize. Krize, která vyžaduje úspory na každém místě. Odedávna vyvíjená snaha dostat z IT více a za méně se nyní ještě znásobila.

Bezpečnost

Spolupráce uživatelů, sdílení informací a přístup k informacím odkudkoliv a kdykoliv je stěžejní pro růst každé společnosti. Čím víc ale chcete být otevření, tím víc hrozeb budete pociťovat. Hrozeb, které se navíc neustále zdokonalují a jsou čím dál zákeřnější. To vše nutí firmy řešit neustálé zlepšování ochrany svých aktiv i infrastruktury samotné. Bezpečnost informačních technologií a v nich uchovávaných dat vnímáme dnes jako zcela klíčové. Řešení stavíme proto pomocí technologií a rodiny produktů Microsoft Forefront, která pomáhá zajistit komplexní zabezpečení a přístup k informacím pomocí integrované řady produktů pro ochranu, přístup a správu identit. Doplňujeme je o propracovaný nástroj pro zabezpečení hraničních bodů Threat Management Gateway. Produkty Forefront Identity Management úspěšně nasazujeme v prostředích, kde je nutné zvládnout procesní správu velkého počtu identit. Zabezpečení je samozřejmě nutné stavět odspodu. Přístup do infrastruktury a její bezpečnost stavíme na Active Directory a síťových bezpečnostních technologiích jako IPSec, 802.1X, PKI, nebo NAP. Oblast bezpečnosti také vhodně doplňuje dnes často žádaná technologie Audit Collection Services z rodiny System Center. ACS dokáže velice podrobně analyzovat bezpečnostní logy systémů Windows a přehlednými reporty podat důležité informace o vzniklých bezpečnostních událostech, incidentech či hrozbách. 

Dostupnost a výkon

Nepřetržité fungování většiny podniků závisí dnes zcela zřejmě na funkčnosti a neustálé dostupnosti firemního IT. Každá moderní podniková infrastruktura se staví na clusterových, vysoce dostupných serverových technologiích. Virtualizace a cloud je dnes snad nejčastěji skloňovaným pojmem. Moderní virtualizační platforma provozovaná v clusteru poskytuje nejenom potřebnou vysokou dostupnost, ale zároveň dovoluje optimalizovat serverové prostředí pomocí konsolidace jednotlivých serverů, jemného škálování a přerozdělování výkonu dle aktuálních potřeb, a přitom výrazně šetřit náklady za pořízení, provoz a správu.
Jedna z těchto dnes hojně využívaných virtualizačních technologií pochází i z dílny společnosti Microsoft. Hyper-V je technologie serverové virtualizace postavené na hypervizoru – integrální součásti Windows Serveru 2008. Umožňuje základní virtualizaci a konsolidaci více serverových rolí pomocí oddělených virtuálních počítačů běžících na jednom fyzickém hardwaru. Když ale tuto technologii postavíme do clusterového řešení s podporou dalších produktů rodiny System Center (SC), může být výsledkem velice sofistikované a automatizované řešení inteligentního privátního cloudu. Řešení, kde vše do sebe dobře zapadá a spolupracuje. Fyzickou i virtuální infrastrukturu budete pohodlně spravovat z jediné centrální konzole SC Virtual Machine Manageru. Zde přehledně provedete všechny úkony vytváření, plánování, optimalizace a správy virtuálních strojů. SC Configuration Manager se postará o konfigurační management a jeho automatizaci. Mimo jiné umí zajistit například provádění Windows Update i na operačním systému odstaveného serveru a udržovat ho tak aktuální, aniž byste se o to jakkoliv starali. SC Operations Manager zase zajistí neustálé proaktivní dohledování infrastruktury, přičemž vznikající problémy se můžou okamžitě objevovat v helpdesku, postaveném na produktu SC Service Manager. Jakmile je problém vyřešen, dohledový systém zdetekuje zdravý stav a incident je automaticky uzavřen i v helpdesku. SCOM navíc v reálném čase měří a vyhodnocuje aktuální vytížení virtuálních serverů a dle potřeby dokáže iniciovat optimalizaci zdrojů, například živou migraci vybraných virtuálních strojů na jiné uzly virtualizačního clusteru. Vysokou dostupnost serverů dále vhodně doplňuje kontinuální zálohování, které obstarává SC Data Protection Manager. Výhodou je, že vzájemná integrace těchto produktů vzniká již při jejich vývoji a míra jejich spolupráce je mnohem hlubší, než je tady v několika řádcích popsáno.

Uvedené technologie, které se vzájemně opravdu dobře doplňují, umožňují postavit komplexní, inteligentní a ekonomicky přívětivý privátní cloud. Řešení, které bude bezpečné, vysoce dostupné a optimálně výkonné, s příznivými náklady na správu a provoz. AG COM umí takováto řešení dodat na klíč, nebo poskytovat jako službu formou outsourcingu. 

Gabriel Koós | AG COM, a.s.