Mnoho lidí se mylně domnívá, že Windows Intune je reakcí společnosti Microsoft na konkurenční nabídky v oblasti hudby. Není tomu tak, nicméně přesto lze Windows Intune považovat za jakýsi hudební nástroj v oblasti počítačů, určený pro jejich ladění a zajištění jejich trvalého fungování, bezpečnosti a dostupnosti nejnovějších funkcí.
Co je Windows Intune?
Windows Intune se skládá ze tří komponent. Za prvé se jedná o službu pro monitoring a správu počítačů se systémem Windows, za druhé o antimalwarové řešení pro jejich ochranu a za třetí o balíček výhod, které jsou obdobou výhod dostupných v rámci Software Assurance.
Dohled a správa
První část, nejčastěji spojovaná s Windows Intune, se týká dohledu a správy počítačů. Jedná se o cloudovou službu, která získává informace o aktuálním stavu počítačů, umožňuje vzdálený přístup a dává k dispozici nástroje na nápravu vzniklých problémů nebo umožňuje distribuci softwaru na jednotlivé počítače. Velkou výhodou je jednoduchost nasazení, protože na počítač je potřeba nainstalovat pouze malý prográmek, který se stará o sběr aktuálních dat a jejich odeslání ke zpracování. Na straně serverové infrastruktury není nutné cokoli budovat, jediné, co je zapotřebí, je připojení k Internetu, vše ostatní se odehrává v datových centrech společnosti Microsoft. Další výhodou je pak možnost využít tuto službu i u počítačů, které nejsou součástí firemní domény, takže ji lze využít tam, kde to vyžadují jiné nástroje. Ke službě Windows Intune přistupují oprávnění administrátoři přes webové rozhraní a na jediném místě mají k dispozici přehled o aktuálním stavu jedné nebo všech spravovaných společností nebo organizačních složek.
Inventarizace HW, SW a správa licencí
Součástí sbíraných informací jsou i podrobnosti týkající se hardwaru a softwaru. Administrátor má tak k dispozici aktuální informace o nainstalovaných programech na jednotlivých počítačích nebo skupinách počítačů, včetně jejich celkového počtu, kategorií a verzí. Tyto informace může následně tisknout nebo importovat do Excelu pro jejich další zpracování. K dispozici je navíc možnost licence spravovat podle jednotlivých výrobců softwaru. U multilicenčních smluv společnosti Microsoft umožňuje Windows Intune přímé párování, u ostatních licencí, například OEM nebo od jiných výrobců softwaru, lze zadat informace o licencích ručně a využít stejné funkcionality. Informace o hardwaru jsou velmi detailní a administrátor se může podívat na konfiguraci každého počítače. K dispozici jsou například informace o síťovém adaptéru do úrovně jeho konfigurace, video adaptéru a připojeném monitoru, tiskárnách, BIOSu a dalších.
Distribuce softwaru
Nová verze Windows Intune přišla s možností distribuce softwaru. Nyní lze tedy nasadit na jednotlivé počítače nebo skupiny počítačů požadovaný software. Administrátor musí tento software nahrát do centrálního úložiště, přes které následně dochází k jeho distribuci. U jednotlivých počítačů nebo skupin počítačů může nastavit instalaci softwaru a zároveň termín, do kdy má být tento úkon dokončen, nebo jeho odinstalaci.
Ochrana počítače
Součástí Windows Intune je i licence na antimalwarový program, který v kombinaci s bránou Firewall systému Windows poskytuje komplexní ochranu. K ochraně se používá stejný modul jako v bezpečnostním řešení Forefront Endpoint Protection. Aktualizace jsou na počítače distribuovány prostřednictvím Internetu, bez nutnosti jejich začlenění do domény. Zároveň však má administrátor možnost pro jednotlivé aktualizace nastavit, zda se mají instalovat či nikoliv. U konkrétního počítače pak lze zajistit konkrétní kroky, jako je aktualizace malwarové databáze, restart počítače nebo vynucená kontrola počítače.
Ostatní výhody
Předplatné služby Windows Intune dále zahrnuje stejné výhody, které jsou dostupné v rámci balíčku Software Assurance na desktopový operační systém. Jedná se o možnost upgradu a downgradu na nejvyšší verzi operačního systému Windows. Předplatitel má tak nárok na Windows 7 Enterprise, který může nainstalovat na všechny počítače pokryté předplatným Windows Intune. Ve chvíli, kdy bude uveden na trh systém Windows 8, všechna aktivní předplatná mají nárok na přechod na verzi Windows 8 Enterprise. Zároveň může Windows Intune sloužit jako vhodný nástroj pro standardizaci operačního systému na straně zákazníka, protože ten si může vybrat verzi, která mu vyhovuje, například i Windows XP Professional. Mezi další výhody předplatného patří licence Virtual Desktop Access (VDA), která opravňuje uživatele k přístupu k virtuálnímu počítači v datovém centru, bez nutnosti dalšího licencování. To je vhodný způsob řešení situace, kdy uživatel má fyzický počítač pro běžnou práci, ale zároveň potřebuje přistupovat k desktopu v datovém centru, např. k některým typům aplikací nebo jiným verzím operačního systému Windows. U starších počítačů lze pak zase využít Windows Thin PC a prodloužit využití starších počítačů, například v kombinaci s desktopem v datovém centru. Předplatné Windows Intune také zahrnuje právo k dodatečnému nákupu sady technologií Microsoft Desktop Optimization Pack na pokročilou správu IT. Ta umožňuje větším společnost ještě lépe spravovat koncové počítače nebo využít některé technologie pro snížení celkových nákladů na jejich správu. Jedná se například o aplikační a desktopovou virtualizaci, nástroj na správu bezpečnostní funkce BitLocker nebo nástroje na opravu nefunkčních systémů.
Pro koho je Windows Intune vhodný
Službu pro monitoring a správu koncových stanic mohou využít společnosti všech velikostí, které doposud nepoužívaly žádnou obdobu této služby. Získají tak během několika hodin vhodný nástroj, bez nutnosti budování serverové infrastruktury a vynakládání investičních nákladů. Windows Intune je také vhodným nástrojem na dlouhodobou správu softwarových licencí, který lze použít všude tam, kde je v licencích nepořádek a ochota tuto skutečnost změnit. Zároveň se dá využít při slučování společností, jak pro inventarizaci HW a SW, tak pro možnost sjednocení verze operačního systému napříč nově vzniklou organizací. Zákazníci, kteří chtějí využít některou z výhod Software Assurance, nicméně již propásli 90denní periodu pro možnost dokoupení, mohou využít Windows Intune. Lze tak těmito výhodami pokrýt počítače s licencí OEM, které byly zakoupeny například před 3 lety a z hardwarového hlediska jsou stále vhodné pro systém Windows 7 Enterprise. Své zákazníky si také najde při hostování operačního systému v datových centrech, kdy kombinace licencování, monitoringu a výhod umožní pokrýt licenci v datovém centru a zároveň zajistit nástroj pro jednoduchou správu přístupového zařízení. Nelze tedy říci, že by se Windows Intune hodil pro určitou velikost organizace, ale spíše bude řešit konkrétní scénáře na straně zákazníka. Velké firmy tak mohou například využít Windows Intune u externích zaměstnanců nebo u mobilních pracovníků, kteří jsou často mimo firemní síť. Jako vhodný nástroj se jeví Windows Intune také pro správu počítačů, které si zaměstnanci zakoupili sami a chtějí je používat ve firemním prostředí. Tento nový model se bude čím dál tím více objevovat a je dobré vědět, že i toto lze poměrně jednoduše řešit.
Kolik Windows Intune stojí a jak ho pořídit
Cena Windows Intune je stanovena na 11 EUR za počítač a měsíc. Platí se formou měsíční splátky podle počtu počítačů. Windows Intune lze dokoupit k počítačům, které jsou pokryté licencí Windows, a to ve verzi Business, Professional nebo Ultimate. Nedá se využít na počítačích, které mají předinstalované Home verze systému Windows nebo používají jiný operační systém. Nákup lze provést prostřednictvím portálu www.microsoft.com/online. Stávající zákazníci s platnou smlouvou Enterprise Agreement mohou také dokoupit Windows Intune jako dodatečný produkt. V tomto případě pak získávají slevu z této služby. Stejné pravidlo platí pro zákazníky, kteří mají pokryté počítače prostřednictvím Software Assurance na desktopové operační systémy. Tito zákazníci pak získávají slevu na Windows Intune. Ta je jim automaticky dopočítána a sražena při následující výzvě k platbě předplatného Windows Intune. V případě, že dojde k vyřazení počítače, lze platné předplatné Windows Intune převést na náhradní zařízení. Zájemci o sadu pokročilých technologií na správu koncových stanic Microsoft Desktop Optimization Pack ji mohou zakoupit společně s Windows Intune za dalších 0,95 EUR za počítač a měsíc.
Obchodní příležitost s Windows Intune
S příchodem cloudových služeb se objevily i nové obchodní příležitosti. Nejinak je tomu se službou Windows Intune. Hlavní obchodní příležitost ale u Windows Intune spočívá v navazujících službách. Zákazník, který má toto předplatné, získává automaticky přístup k mnoha technologiím a výhodám, které již nemusí dále licencovat. Nicméně nasazení těchto technologií se neobejde bez technických znalostí, s nimiž mu mohou pomoci partneři společnosti Microsoft. Mezi nejčastější projekty spojené s přechodem na Windows Intune patří kompletní správa koncových stanic, inventarizace softwarových licencí a náprava nežádoucího stavu, nasazení technologií jako DirectAccess, BranchCache nebo BitLocker a BitLocker To Go. Samostatně lze pak vyčlenit projekty spojené s přechodem na Windows Enterprise nebo standardizaci verze operačního systému napříc celou organizací. Partneři by také měli využít možnosti nasazení zkušební verze služby u zákazníka po dobu 30 dní a na pilotním projektu ukázat zákazníkovi možnosti této služby a vysvětlit projekty, které lze následně řešit.
Windows Intune versus System Center Configuration Manager
Mohlo by se zdát, že Windows Intune se stává určitou náhradou pro System Center Configuration Manager (SCCM). Je tomu skutečně tak a nové verze Windows Intune se budou funkčně blížit funkcím SCCM. Není se čemu divit, protože vývoj zastřešuje zcela stejný tým z divize Windows Server. Do budoucna se tak otevírá zákazníkům možnost nasadit buď plně cloudovou službu Windows Intune, nebo využít lokální řešení v podobě SCCM. Zároveň budou přicházet v budoucnu do úvahy kombinovaná řešení.
Jak se bude Windows Intune vyvíjet do budoucna
Tak jako u jiných cloudových služeb lze i u Windows Intune očekávat nasazování nových verzí v řádech měsíců a nikoli let, tak jak jsme na to zvyklí například u operačních systémů nebo aplikací. To je názorně vidět i na časovém rozpětí mezi uvedením první verze produktu Windows Intune v březnu roku 2011 a nové verze, která byla uvedena v říjnu 2011. Výhodou celého řešení je jeho migrace v datových centrech společnosti Microsoft, takže koncový uživatel ani partneři nemusí provádět jakoukoli migraci na straně serverů. Je zapotřebí se pouze seznámit s funkcemi obsaženými v nové verzi a provést případnou aktualizaci klientů na straně počítačů, je-li vyžadována. Přidávání nových funkcí zároveň umožňuje partnerům přicházet s novými projekty na zlepšení IT prostředí. Zákazník pak musí pouze uhradit případné náklady spojené s realizací projektu partnerovi, ale nemusí platit žádné další poplatky společnosti Microsoft. Zákazník tak získává velmi rychlý přístup k novým funkcím a verzím operačního systému Windows, partneři pak nástroj pro nabídku nových projektů na straně zákazníka nebo způsob, jak si dlouhodobě budovat dobrý vztah se zákazníkem. V budoucnosti lze také očekávat podporu dalších typů zařízení, například postavených na systému Windows Embedded, zařízeních Windows Phone nebo zařízeních na jiných systémech, než je Windows. Více informací naleznete na stránkách www.windowsintune.cz.
Lukáš Křovák | Microsoft Czech Republic